Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse watykanu
31.07.2013 17:13

Finanse Watykanu bez tajemnic. W internecie

Bank watykański IOR udostępnił dzisiaj swoją stronę internetową w ramach przyjętej niedawno polityki przejrzystości, która ma poprawić jego wizerunek po serii skandali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wagg66/sxc.hu)

Bank watykański IOR udostępnił dzisiaj swoją stronę internetową w ramach przyjętej niedawno polityki przejrzystości, która ma poprawić jego wizerunek po serii skandali - powiedział prezes banku Ernst von Freyberg.

Freyberg zapowiedział, że na stronach internetowych banku (www.ior.va) dostępny będzie między innymi raport roczny, a także informacje _ o reformach, o tym co robimy na świecie i jak wspieramy Kościół i jego misję oraz jego działalność charytatywną _. Opublikowanie raportu rocznego planowane jest na październik.

Bankiem watykańskim od dłuższego czasu wstrząsały skandale. Najnowszy z nich miał finał na początku lipca, gdy rezygnacje złożyli dyrektor generalny IOR (Instytutu Dzieł Religijnych) Paolo Cipriani i jego zastępca Massimo Tulli. Trzy dni wcześniej zatrzymano w ramach śledztwa ws. tego banku prałata Nunzio Scarano, księgowego w administracji finansowej Watykanu oraz aresztowano funkcjonariusza włoskich tajnych służb Giovanniego Zito i pośrednika finansowego Giovanniego Carenzio.

Według włoskich mediów śledztwo, które doprowadziło do aresztowań, koncentrowało się na próbie nielegalnego wwiezienia do Włoch ze Szwajcarii 20 milionów euro.

Obowiązki dyrektora generalnego przejął wówczas prezes Freyberg. Instytut Dzieł Religijnych był wcześniej wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. Rozpoczęte w roku 2010 śledztwo w sprawie prania pieniędzy, objęło ówczesnego prezesa IOR Ettore Gotti Tedeschi i Ciprianiego.

W ubiegłym roku Moneyval - europejski komitet ds. zapobiegania praniu pieniędzy - poinformował, że IOR nie spełnia międzynarodowych standardów dotyczących przejrzystości działania banków.

Papież Franciszek powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie działalności banku IOR, by _ zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła _ - poinformował w czerwcu Watykan.

W poniedziałek papież powiedział, że bank musi się stać _ uczciwą i przejrzystą _ instytucją, a on sam wysłucha rekomendacji komisji dotyczących tego, czy bank może być zreformowany, czy też powinien zostać w ogóle zlikwidowany.

Wprowadzanie polityki jawności bank watykański zapowiedział już w maju. Freyberg ogłosił wtedy również, że bank będzie miał zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzegają przed oszustami telefonicznymi Podszywają się pod pracowników firmy Microsoft i chcą przejąć kontrolę nad komputerami.
Awaria w dużym banku. Klienci rozgoryczeni Jest to kolejna awaria systemów internetowych banku w ciągu kilkunastu godzin.
Będą chronić niemieckie interesy w internecie Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle powoła pełnomocnika, którego zadaniem będzie obrona niemieckich interesów w dziedzinie internetu.
Tagi: finanse watykanu, bank watykański, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz