Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mfw
29.10.2008 11:43

Finansowe koło ratunkowe dla Węgrów

Budapeszt dostanie 25 miliardów dolarów pożyczki od międzynarodowych instytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Węgry dostaną 25 miliardów pożyczki od międzynarodowych instytucji. Pieniądze te mają ustabilizować węgierski budżet i pomóc w walce ze skutkami kryzysu finansowego.

Węgrzy starali się o uzyskanie pożyczki od kilku tygodni. 15,7 miliarda dolarów otrzymają od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Unia Europejska da 8 miliardów, a Światowy Bank 1,3 miliarda dolarów. Lwia część zostanie wypłacona w ciągu kolejnych 17 miesięcy.

_ Węgierskie władze ustaliły spójny pakiet rozwiązań, który wzmocni gospodarkę w bliskiej perspektywie czasowej i poprawi jej potencjał długoterminowego wzrostu _ - mówił dyrektor MFW Dominique Strauss-Kahn. _ Jednocześnie przywróci zaufanie inwestorów i zmniejszy stres obserwowany w ostatnich tygodniach na węgierskich rynkach finansowych _.

Dotąd największa pomoc w wysokości 16,5 mld dolarów poszła w ręce Kijowa. W ubiegłym tygodniu z prośbą o pożyczkę 2 mld dolarów zgłosił się Mińsk.

Węgierskie rynki finansowe zamknęły się we wtorek z nadzieją na szybką pomoc Funduszu, ale mimo to premier Ferenc Gyurcsany ostrzegł, że kraj prawdopodobnie wejdzie w recesję - po raz pierwszy od 1993 roku. Potrzebne są reformy strukturalne. Bank Światowy już pracuje z Budapesztem nad ich przygotowaniem.

Tagi: mfw, wiadomości, waluty, gospodarka, komentarz, pieniądze, kryzys, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz