Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firma na próbę. Twój Ruch złożył w Sejmie projekt ustawy

Według projektu przedsiębiorca w okresie trzech miesięcy nie musiałby odprowadzać podatku dochodowego oraz ponosić składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endostock - Fotolia.com)

Twój Ruch ponownie złożył w Sejmie projekt ustawy mający na celu umożliwienie otwierania firm na próbę. W okresie 90 dni przedsiębiorca nie musiałby płacić m.in. podatku CIT i składek na ZUS. Utworzenie firmy miałoby wymagać minimum formalności.

Twój Ruch wraca do projektu, który został odrzucony w lipcu ubiegłego roku przez Sejm. Projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zakładał, aby otwieranie firmy na próbę było maksymalnie proste i wymagało od początkującego przedsiębiorcy minimum formalności.

Według projektu przedsiębiorca w okresie trzech miesięcy nie musiałby odprowadzać podatku dochodowego oraz ponosić składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała argumentował w Sejmie, że według badań sondażowych około 36 proc. Polaków chciałoby mieć własną firmę. _ Wśród ludzi młodych ten wskaźnik jest jeszcze wyższy - ok. 78 proc. studentów myśli o założeniu własnej firmy _ - podkreślał.

Tymczasem, jak mówił, w praktyce jednak mało osób zakłada własne firmy - jest ich w Polsce niewiele ponad 2 mln. Według Gibały Polacy, choć chcą, to nie zakładają własnych firm, _ bo boją się biurokracji, podatków, składek na ubezpieczenia społeczne _.

_ Nasza ustawa to jest oferta dla tych ludzi, mówimy im: +Myślisz o założeniu własnej firmy, ale nie wiesz, czy ci się uda? Nie ma sprawy, będziesz mógł przez okres trzech miesięcy działać na preferencyjnych warunkach, pomyśleliśmy w tej ustawie właśnie o tych różnych bolączkach, o tym, czego ci brakuje+ _ - przekonywał Gibała.

Jak ocenił, ustawa będzie impulsem, który pozwoli _ przełamać niemoc, strach przed założeniem działalności gospodarczej _.

Poseł TR Maciej Wydrzyński poinformował, że do pierwotnego projektu wprowadzonych zostało kilkanaście drobnych poprawek legislacyjnych i dwie istotne zmiany. Pierwsza z nich dotyczy ograniczenia do 10 tys. zł dochodu, jaki będzie można osiągnąć w ciągu trzech miesięcy działania firmy na próbę. Druga - dodał poseł - mówi o tym, że po trzech miesiącach działania firmy na próbę przedsiębiorca będzie mógł przez dwa lata odprowadzać składki do ZUS na preferencyjnych warunkach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: prowadzenie firmy w polsce, firma, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz