Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy energetyczne "nie będa przejmowane przez państwo"

0
Podziel się:

Rzecznik rządu Węgier Andras Giro-Szasz zapewnił dzisiaj, że rząd nie ma zamiaru nacjonalizować przedsiębiorstw energetycznych.

Na zdj. Viktor Orban
Na zdj. Viktor Orban (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEDzkhpN

W ten sposób odniósł się do reakcji prasy na zapowiedź premiera Viktora Orbana dotyczącą wykupienia przez państwo kilku firm.

Rząd przewiduje udział państwa w wielkich przedsiębiorstwach energetycznych, ale nie jest to _ w żaden sposób kwestia nacjonalizacji _ - mówił rzecznik. - _ Nie chodzi o renacjonalizację przedsiębiorstw energetycznych ani o ich wywłaszczenie. Państwo bada każdą ofertę kupna zaproponowaną przez dostawców _ - powiedział Giro-Szasz telewizji państwowej M1.

_ - Tak jak w Europie Zachodniej, jeśli firma decyduje się sprzedać, a państwo - kupić, to te dwa cele mogą być zbieżne _ - mówił rzecznik. Skrytykował prasę lewicowej opozycji, która po słowach premiera Orbana pisała o _ renacjonalizacji _.

bEDzkhpP

Orban powiedział w piątek, że rząd prowadzi negocjacje w sprawie wykupienia sześciu lub siedmiu firm dostawców energii, które w przeszłości sprywatyzowano. 9 września, na pierwszym posiedzeniu parlamentu po wakacjach premier Węgier oświadczył, że dla zagranicznych firm na Węgrzech _ era kolonizacji się skończyła _.

Rząd Orbana wprowadził w styczniu 10-procentową obniżkę cen energii elektrycznej, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych. Koszty tej obniżki przeniesiono na dostawców, należących w większości do zagranicznych koncernów energetycznych. Na Węgrzech obowiązuje też najwyższy w Europie podatek od banków i podatek od firm energetycznych, telekomunikacyjnych i zajmujących się sprzedażą detaliczną. Firmy energetyczne np. muszą zapłacić 50-procentowy podatek od swoich zysków, chyba że zdecydują się na inwestycje.

Przeciwnicy Orbana uważają obniżki dla gospodarstw domowych za działania populistyczne, związane z wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na wiosnę 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Armia przejęła kontrolę nad lotniskami Prezydent Boliwii Evo Morales znacjonalizował kontrolowaną przez Hiszpanów spółkę Servicios de Aeropuertos Bolivianos (SABSA) zarządzającą boliwijskimi portami lotniczymi.
Prezydent znacjonalizował - dla sprawiedliwości Prezydent Boliwii uzasadnił swoją decyzję koniecznością zagwarantowania odbiorcom w mieście i na wsi sprawiedliwych cen energii.
bEDzkhqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)