Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy przesadziły z obniżkami. Znikają drogi

0
Podziel się

Wiele odcinków autostrad może nie zostać oddanych w terminie. Rosną ceny materiałów.

Firmy przesadziły z obniżkami. Znikają drogi
(Baxternator/iStockphoto)
bEhxYAZh

Wiele odcinków autostrad może nie zostać oddanych w terminie. Firmy, które wygrały przetargi na budowę przeszarżowały z ceną. Rząd nie zgadza się na renegocjowanie umów, woli je zerwać niż dopłacać.

Rząd zrezygnował z usług budującego autostradę A4 polsko-macedońskiego konsorcjum, które nie wywiązywało się z terminów realizacji inwestycji - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Trzeba będzie powtórzyć przetarg,a to odsunie oddanie drogi o co najmniej pół roku.Z powodu opóźnień zagrożone są też odcinki autostrad A1 oraz A2.

Gazeta wyjaśnia, że szalona konkurencja spowodowała, że w przetargach rozstrzyganych w latach 2009 i 2010 wykonawcy godzili się na ceny nawet o połowę niższe od kosztorysów opracowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Podwyżki cen surowców, między innymi, stali i betonu, sprawiają, że umowy przestają być opłacalne. Wielu wykonawcom bardziej może się opłacać wycofanie z kontraktu i zapłacenie 10 procent ceny umownej niż dołożenie do przedsięwzięcia znacznie większych pieniędzy.

bEhxYAZj
bEhxYAZK
KOMENTARZE
(0)