Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys gospodarczy
22.10.2010 10:26

Firmy w lepszej kondycji, ale optymizm maleje

Sytuacja przedsiębiorstw w III kwartale poprawiała się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

W III kwartale przedsiębiorstwa informują o dalszej niewielkiej poprawie sytuacji ekonomicznej - wynika z najnowszych badań koniunktury NBP.

_ Sprzyjał jej rosnący stopień wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek nadmiernych zapasów produktów gotowych. Utrzymała się również wysoka zdolność do regulowania zobowiązań, w tym zwłaszcza kredytów bankowych _ - czytamy w raporcie.

Dodano, że jednocześnie, drugi kwartał z rzędu, obniżył się optymizm prognoz kwartalnych. Pogorszenie zanotowano w odniesieniu do przewidywanej sytuacji, popytu, zamówień, produkcji, eksportu oraz zatrudnienia.

Z badań wynika, że eksporterzy spodziewają się osłabienia tempa wzrostu sprzedaży zagranicznej, a spadek optymizmu w tej grupie ma miejsce mimo dobrych ocen koniunktury w Niemczech.

_ W ślad za spadkiem optymizmu prognoz popytu przedsiębiorstwa rzadziej planują zwiększać zatrudnienie. Po czterech kwartałach wzrostu wskaźnik prognoz zatrudnienia wyhamował - pod koniec roku można oczekiwać, że redukcje będą nieco częstsze niż wzrost liczby pracowników. Trudno jest jednak obecnie ocenić, czy jest to korekta, czy zapowiedź odwrócenia obserwowanego w ciągu ostatniego roku trendu wzrostowego _ - napisano.

NBP pisze, że skala planowanych podwyżek płac pozostaje niska. _ Odsetek firm zamierzających zwiększyć wynagrodzenia jest co prawda wyraźnie wyższy niż w 2009 r., ale wciąż poniżej swojej średniej długookresowej _ - czytamy w raporcie.

NBP podaje, że odnotowano dalszy niewielki wzrost odsetka nowo planowanych inwestycji. _ Wiele przedsiębiorstw nadal deklaruje wstrzymywanie się z rozpoczęciem inwestycji, oczekując na silniejsze sygnały poprawy koniunktury. Natomiast te firmy, które są już w fazie realizacji inwestycji najczęściej będą je kontynuować. Rezygnacja z dokończenia rozpoczętych projektów jest obecnie rzadkim zjawiskiem. Stanowi to dodatkowe potwierdzenie dobrej sytuacji finansowej sektora realnego _ - czytamy w komentarzu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97459.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/europa;rozwija;sie;wolniej;przez;wewnetrzne;bariery,179,0,696755.html) Europa rozwija się wolniej przez wewnętrzne bariery Barnier: Ich likwidacja to unijne PKB wyższe o 2 pkt. proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/t113702.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pkb;na;glowe;-;70;tys;dolarow;chca;wspolpracy;z;polska,148,0,694676.html) PKB na głowę - 70 tys. dolarów. Chcą współpracy z Polską Biznesmeni z Monako są zainteresowani inwestycjami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/produkcja;w;strefie;euro;rosnie;ale;nie;ma;przelomu,174,0,691886.html) Produkcja w strefie euro rośnie. Ale nie ma przełomu Wzrost zgodny jest z oczekiwaniami analityków.
Tagi: kryzys gospodarczy, firma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz