Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Fiskus prześwietli podatników

0
Podziel się:

Kontrolerzy skarbowi mają nową broń w walce z nieuczciwymi podatnikami. Czy zostanie ona wykorzystana także przeciw tym, którzy mają czyste sumienie?

Fiskus prześwietli podatników
(Tomasz Gzell)

Wywiad skarbowy otrzymał dzisiaj szczegółowe wytyczne jak ma inwigilować i kontrolować podatników podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. Czy przeciętny Kowalski może spać spokojnie? **

Funkcjonariusze wywiadu skarbowego otrzymali długo oczekiwane rozporządzenie. Sankcjonuje ono działania, które do tej pory podejmowane były niemal na pograniczu obowiązującego prawa.

Prace nad wprowadzonymi właśnie przepisami - dają one zdecydowanie większe uprawnienia wywiadowi skarbowemu - trwały od miesięcy. Po ujawnieniu kolejnych afer gospodarczych, stało się jasne, że bez odpowiednich przepisów, ciężko będzie wykryć w porę sprawców kolejnych przekrętów.

| CO MOŻE WYWIAD SKARBOWY? |
| --- |
| Zgodnie z obowiązującym od dziś rozporządzeniem wywiad skarbowy będzie mógł kontrolować listy i paczki osób fizycznych i firm, a nawet podmieniać ich zawartość. Wszystko w celu sprawdzenia, kto przesyłki odbiera, co one zawierają i skąd przychodzą. Pod obserwacją mogą znaleźć się również mieszkania, domy, samochody jak i podejrzane osoby. Urzędnicy przy pomocy odpowiednich urządzeń będą mogli podsłuchiwać i nagrywać wszystko, co wyda im się niezgodne z prawem. |

Nowe przepisy w ogniu krytyki

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha, prawo obywatela do tajemnicy korespondencji zostało właśnie złamane w imię zwalczania afer gospodarczych. " Zwiększa się kompetencję urzędników, którzy jak wskazuje wiele przykładów niejednokrotnie ujawniają państwowe tajemnice. Z drugiej strony, to, co u nas się wprowadza jest i tak daleko w tyle za przepisami, które zostały wdrożone np. w USA w imię walki z terroryzmem" - mówi Money.pl Robert Gwiazdowski.

Według niego poważnym problemem mogą stać się między innymi nieuczciwi urzędnicy, którzy będą chcieli na przykład wykorzystać pozyskane z korespondencji informację do szantażu lub ujawnić je prasie, nim odpowiednie dowody trafią do prokuratury. "To, co się dzieje obecnie z tajemnicą państwową i sposobami jej ujawniania powinna dać wiele do myślenia ustawodawcy" - dodaje Gwiazdowski.

W rozporządzeniu czytamy, że działania wywiadu skarbowego zarządza Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej. W chwili, kiedy urzędnik będzie miał uzasadnione podejrzenia, to musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem o wszczęcie postępowania "operacyjno-rozpoznawczego".

Niestety co do tego dokładniejszej interpretacji brakuje, a co za tym idzie gorliwość urzędnicza może mieć zgubne konsekwencje dla Kowalskiego czy Nowaka, który przez omyłkę zostanie wciągnięty w wir działań wywiadu skarbowego. Urzędników powstrzymać będzie mógł tylko prokurator generalny.

Przedsiębiorcy również mają poważne obawy, co do nowego rozporządzenia. Zdaniem Magdaleny Garbacz, eksperta departamentu prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, poza określeniem sposobu przeprowadzania i dokumentowania czynności operacyjno-rozpoznawczych, rozporządzenie powinno uwzględniać potrzebę zapewnienia niejawnego charakteru podejmowanych czynności i uzyskanych materiałów.

"I właśnie w tym miejscu powstaje najwięcej wątpliwości. Lektura rozporządzenia prowadzi, bowiem do wniosku, że ochrona niejawnego charakteru uzyskanych materiałów, nie jest w jego drodze realizowana, co stanowi poważny zarzut pod adresem tego aktu prawnego" - mówi Money.pl Magdalena Garbacz.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)