Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch: Bez reform Polska nie utrzyma wysokich ratingów

0
Podziel się:

Zdaniem analityków w zaciskaniu pasa przeszkodzą nam wybory.

Fitch: Bez reform Polska nie utrzyma wysokich ratingów
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)

Polska musi przeprowadzić konsolidację finansów publicznych, by obniżyć deficyt tego sektora w ciągu kilku lat i mieć pewność, że ratingi suwerenne pozostaną na obecnych poziomach, poinformowała agencja ratingowa Fitch Ratings.

_ - Polska musi ograniczyć deficyt budżetowy w ciągu kilku następnych lat, aby powstrzymać wzrost wskaźnika zadłużenia i zapobiec negatywnej presji na oceny jej wiarygodności kredytowej _ - powiedział dyrektor w zespole ds. ratingów suwerennych agencji David Heslam, cytowany w komunikacie Fitcha.

_ Na obecnym poziomie ratingów tolerancja dla kolejnych potknięć na drodze do realizacji zakładanych oficjalnie celów jest ograniczona _ - dodał analityk.

Fitch napisał w raporcie na temat Polski, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) ma wzrosnąć w tym roku do 7,9 proc. PKB z 7,2 proc. w ub. roku, mimo, że Polska uniknęła recesji czy też konieczności wsparcia systemu bankowego. Agencja przypomina, że jeszcze w 2007 roku deficyt ten sięgał zaledwie 1,9 proc. PKB.

Fitch prognozuje, że zadłużenie sektora publicznego wyniesie na koniec tego roku (według unijnej metodologii ESA95) ok. 55 proc. PKB, tj. o 10 pkt proc. więcej niż w 2007 roku.

Polski rząd chce obniżyć deficit _ general government _ do 6,5 proc. PKB w 2011 r., do 4,5 proc. PKB w 2012 r. i 2,9 proc. w 2013 r. Fitch przypomina, że Polska opóźni tym samym o rok planowany termin obniżenia tego wskaźnika do unijnego limitu (do 3 proc. PKB).

_ Planowane zacieśnienie fiskalne czeka potencjalna przeszkoda w postaci cyklu politycznego - wybory parlamentarne są bowiem planowane na październik 2011 roku _ - konkluduje agencja.

Długoterminowy rating polskiego długu (IDR) jest obecnie na poziomie A- z perspektywą stabilną dla długu w walutach obcych i A dla zadłużenia w złotych. Krótkoterminowy rating IDR dla długu zagranicznego to F2, a pułap krajowy - AA-.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inwestorzy;wroca;do;polski;wydadza;12;7;mld;euro,5,0,722693.html) Inwestorzy wrócą do Polski. Wydadzą 12,7 mld euro To szacunki Narodowego Banku Polskiego na 2011 rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka;nabiera;rozpedu;nowe;dane;gus,2,0,722690.html) Gospodarka nabiera rozpędu. Nowe dane GUS Wzrost PKB w III kwartale był wyższy niż w II kwartale 2010 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t100805.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;sprzedaz;detaliczna;w;polsce,134,0,722566.html) Rośnie sprzedaż detaliczna w Polsce Kupujemy więcej sprzętu RTV/AGD. Spada za to sprzedaż książek i prasy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)