Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch obniżył rating 18 hiszpańskich banków

0
Podziel się:

Agencja ratingowa postanowiła obniżyć oceny wiarygodności kredytowej 18 hiszpańskich banków.

Fitch obniżył rating 18 hiszpańskich banków
(PAP/EPA/KIKO HUESCA)

Agencja Fitch poinformowała o obniżeniu ratingu 18 banków hiszpańskich, a rentowność obligacji tego kraju osiągnęła rekordową wysokość 6,81 procent. Wczoraj Fitch obniżył noty dwóch banków.

Jak podaje agencja EFE Fitch _ masowo obniżył noty hiszpańskich banków _, uzasadniając to możliwością _ dalszego pogorszenia się kredytów (udzielonych) przez pewne banki _ - głosi komunikat agencji.

Fitch przewiduje, że sytuacja banków pogorszy się jeszcze, jeśli cała gospodarka Hiszpanii znajdzie się w gorszej kondycji. _ Jest to szczególnie pewne w przypadku banków, które kredytowały sektor nieruchomości i budowlany _ - wyjaśnia agencja.

Rekordową - w historii euro - wysokość osiągnęła rentowność 10-letnich obligacji hiszpańskich - podaje AP. Rynki są coraz bardziej sceptyczne, co do szans powodzenia akcji ratunkowej, która miała zapewnić płynność sektorowi bankowemu Hiszpanii - komentuje Reuters.

We wtorek po południu, ze względu na obniżenie not hiszpańskich banków spadały notowania akcji na giełdach na całym świecie - podaje Reuters, wyjaśniając, że decyzja agencji ratingowej pogorszyła jeszcze ocenę sytuacji kraju.

W poniedziałek Fitch obniżył noty Banco Santander i Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) - z A do BBB+, w obu przypadkach z perspektywą negatywną.

Obniżenie ratingu tych banków ma związek z obniżeniem przez tę agencję ratingu Hiszpanii w zeszłym tygodniu z A do BBB. Fitch zwrócił uwagę, że banki z reguły posiadają duże portfele obligacji państwowych i są szczególnie podatne na makroekonomiczne czynniki ryzyka.

W sobotę eurogrupa zaakceptowała wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro. Środki ratunkowe będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM).

Wtorkowa reakcja rynków długu i agencji ratingowych zdaje się dowodzić, że akcja dekapitalizowania banków nie przywróciła zaufania do tego sektora ani do kondycji hiszpańskiej gospodarki.

Powodem obniżenia ratingu Hiszpanii były wysokie koszty sanacji sektora bankowego i niepomyślna prognoza, mówiąca o pozostaniu gospodarki hiszpańskiej w recesji w tym i w przyszłym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Są źli, bo Unia pożycza lekką ręką Hiszpanii Wiceminister finansów Irlandii twierdzi jednak, że warunki pomocy dla Hiszpanii są takie same, jak Irlandii, a być może nawet twardsze,
Tusk na meczu będzie rozmawiał o kryzysie Donald Tusk spotka się w Gdańsku - przy okazji niedzielnego meczu - z szefem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem.
100 mld euro na ratunek dla banków. Wróci spokój? Czy wielka pożyczka rozrusza gospodarkę kraju, w którym co czwarty obywatel nie ma pracy?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)