Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum przedsiębiorczości UW krytykuje skrócenie tygodnia pracy

0
Podziel się:

Na niedzielnym spotkaniu Forum Przedsiębiorczości Unii Wolności przedsiębiorcy krytycznie ocenili decyzję Sejmu o skróceniu czasu pracy

Wsparcie eksportu, uproszczenie i obniżenie podatków, nowelizacja kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych są konieczne dla zapewnienia wzrostu gospodarczego i przeciwdziałania bezrobociu - uważa Forum Przedsiębiorczości UW.

Na niedzielnym spotkaniu Forum Przedsiębiorczości Unii Wolności przedsiębiorcy krytycznie ocenili decyzję Sejmu o skróceniu czasu pracy.

'Jej rozłożenie w czasie łagodzi złe skutki, ale może też stać się poważnym zagrożeniem w przypadku niekorzystnych uwarunkowań koniunkturalnych' - napisano w komunikacie po spotkaniu przedsiębiorców.

W czwartek Sejm przyjął poprawki Senatu do kodeksu pracy, zgodnie z którymi od 2003 roku tydzień pracy będzie trwał 40 godzin. Jednak proces dochodzenia do 40-godzinnego tygodnia pracy powinien być rozłożony w czasie. W tym roku będziemy pracować więc jeszcze 42 godziny, w przyszłym - o godzinę krócej, a dopiero od 2003 - 40 godzin.

'Zgoda rządu na jednostronną zmianę kodeksu i skrócenie czasu pracy, w obliczu sytuacji na rynku pracy, jest niepokojąca i stawia pod znakiem zapytania spójność działań na rzecz zatrudnienia' - stwierdzono w komunikacie.

W styczniu wskaźnik bezrobocia wzrósł do 15,6 proc. z 15 proc. w grudniu. Liczba bezrobotnych przekroczyła już 2,8 mln osób, z czego prawie 80 proc. bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku. Budżet na 2001 roku zakłada, że w grudniu roku wskaźnik bezrobocia wyniesie 15,4 proc.

Przedsiębiorcy oczekują od państwa zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, czyli ograniczenia biurokracji, zbędnych badań, regulaminów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kodeks pracy powinien, ich zdaniem, zakładać większą niż obecnie rolę umowy w ustalaniu wynagrodzeń, zwłaszcza w przypadku godzin nadliczbowych. Przedsiębiorcy poparli też projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, który ogranicza możliwość prowadzenia przez związki działalności gospodarczej i zmniejsza możliwości nadużywania uprawnień ochronnych dla członków związków.

Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, autorstwa Unii Wolności, zakłada generalny zakaz przede wszystkim prowadzenia działalności gospodarczej przez związki zawodowe, a na terenie zakładów pracy - zakaz działalności politycznej. Poza tym autorzy projektu chcą 'sądowej kontroli zasadności korzystania przez działaczy związkowych z przywileju szczególnej ochrony pracy' oraz 'zobowiązania pracodawców do informowania wszystkich pracowników o ponoszonych przez nich kosztach związanych z funkcjonowaniem związków'.

praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)