Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Forum w Davos. Wystąpienie prezydenta Iranu wydarzeniem dnia

0
Podziel się

W drugim dniu Światowego Forum Gospodarczego w Davos omawiano szkolnictwo wyższe, imigrację i wzrost popularności partii populistycznych.

Forum w Davos. Wystąpienie prezydenta Iranu wydarzeniem dnia
(EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
bEqIiNsR

W drugim dniu Światowego Forum Gospodarczego w Davos omawiano szkolnictwo wyższe, imigrację i wzrost popularności partii populistycznych, ale wydarzeniem dnia dla polityków i sektora naftowego było wystąpienie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

Już sam fakt, że po raz pierwszy od dekady prezydent Iranu pojawił się w Davos to ważny sygnał. Zarówno w swym oficjalnym wystąpieniu, jak i podczas prywatnych spotkań z dziennikarzami irański przywódca uśmiechał się i starał zachowywać w sposób zjednujący mu sympatię - komentuje wystąpienie Rowhaniego _ Financial Times _.

Agencje prasowe zwracają przede wszystkim uwagę na determinację, z jaką Iran chce przyciągnąć wielkich inwestorów i firmy z sektora naftowego. Rowhani zapowiedział, że Teheran skłonny jest dążyć do zawarcia z Zachodem kompleksowego porozumienia w sprawie jego programu nuklearnego. Przyznał też, że warunkiem koniecznym poprawy sytuacji gospodarczej w jego kraju jest nawiązanie _ lepszych stosunków ze światem zewnętrznym _.

bEqIiNsT

Niemniej oficjalna wypowiedź Rowhaniego nie była dyplomatycznym przełomem; nie zaprezentował on bardziej ugodowego stanowiska w najważniejszych obszarach, które stanowią kwestie sporne z Zachodem. Podkreślił, że Iran ma prawo do własnego programu nuklearnego, uznaje konflikt w Syrii za walkę Damaszku z _ terrorystami _, a także nie ma zamiaru zmienić nastawienia do Izraela, któremu odmawia prawa do istnienia - relacjonuje _ FT _.

Rowhani przybył do Davos przede wszystkim po to, by przyciągnąć inwestorów, toteż podkreślił w czwartek, że Iran gotów jest zagwarantować dostęp do swych rezerw ropy, aby stworzyć światowe rezerwy surowca, które zagwarantują globalne bezpieczeństwo energetyczne - pisze AFP.

_ - Bezpieczeństwo zaopatrzenia w energię i jej produkcji jest głównym czynnikiem, za pomocą którego energia może przysłużyć się promowaniu pokoju _ - powiedział Rowhani w oficjalnym wystąpieniu.

Rozmawiał też z premierem Holandii Markiem Rutte. AFP przypomina, że w Holandii znajduje się kwatera główna brytyjsko-holenderskiego giganta naftowego Royal Dutch Shell.

bEqIiNsZ

Prezydent Iranu spotkał się też rano, z dala od tłumów i dziennikarzy, z wieloma przedstawicielami sektora naftowego - dodaje francuska agencja. Rowhani i irański minister ds. ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh obiecali najważniejszym menedżerom firm naftowych, którzy pojawili się w Davos, że do września władze Iranu przygotują dla nich _ atrakcyjny model inwestycyjny _.

Zanganeh powiedział, że Iran chce przyciągnąć nie tylko inwestycje, ale też zyskać dostęp do nowych technologii.

_ - Fakt, że na to spotkanie przyszedł dziś prezydent Iranu, to oczywisty sygnał, że Iran chce się otworzyć na międzynarodowe firmy naftowe _ - powiedział dyrektor wykonawczy włoskiego koncernu Eni Paolo Scaroni, który uczestniczył w rozmowach z Rowhanim i Zanganehem.

Na spotkaniu obecni też byli przedstawiciele innych gigantów naftowych, w tym francuskiego Totala, brytyjskiego BP, rosyjskiego Łukoila i GazpromNieftu; nie wiadomo, czy w tych obradach za zamkniętymi drzwiami uczestniczyli menedżerowie amerykańskich firm, takich jak Exxon Mobil czy Chevron - podaje Reuters.

bEqIiNta

Międzynarodowe sankcje nałożone na Teheran w związku z jego programem nuklearnym zmniejszyły produkcję ropy w Iranie o około jedną trzecią, do 2,7 mln baryłek dziennie. Teraz Irańczycy obiecują, że będą w stanie zwiększyć ją w ciągu sześciu miesięcy do czterech mln baryłek dziennie, choć zachodni eksperci oceniają, że może to być raczej od 3 do 3,5 mld baryłek.

Podczas oddzielnego spotkania z przedsiębiorcami z USA, Europy i krajów arabskich Rowhani powiedział, że Iran pragnie przyciągnąć inwestycje również w sektor samochodowy, chemiczny i petrochemiczny, górniczy, kolejowy, a także w budowę dróg i infrastruktury transportowej.

Jednak większość sankcji nałożonych na Iran, w tym ograniczenia w dostępie do międzynarodowego systemu finansowego, pozostaje w mocy, toteż USA podkreślają, że zachodnie firmy nie powinny uznać, że Iran _ jest otwarty na biznes _ - podał Reuters.

Przedstawiciele sektora naftowego wydali się jednak bardzo zainteresowani ofertami Iranu. _ - Ta prezentacja robiła wrażenie _ - powiedział Reuterowi jeden z zarządców gigantów energetycznych, który pragnął pozostać anonimowy.

bEqIiNtb

Szef Eni zapowiedział jednak, że jego koncern będzie respektował sankcje i wróci do Iranu dopiero wtedy, gdy zawarta zostanie międzynarodowa umowa w sprawie programu nuklearnego Teheranu.

Wystąpienie irańskiej delegacji przyćmiło inne czwartkowe wydarzenia w Davos. _ Guardian _ odnotował jednak debatę poświęconą imigrantom, podczas której Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, powiedział, że Europa pilnie potrzebuje nowych przepisów regulujących legalną migrację do Unii Europejskiej, a także takich, które zapobiegną tragicznej śmierci nielegalnych imigrantów, padających ofiarą przemytników ludzi.

Szef zarządu Goldman Sachs International Peter Sutherland ostrzegł podczas tej debaty przed rosnącą popularnością partii skrajnie prawicowych i nieimigranckich, jak brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) czy francuski Front Narodowy.

Zdaniem Sutherlanda stanowisko tych partii wobec imigrantów _ sprzeczne jest nie tylko z wartościami UE, ale też w ogóle z wartościami cywilizowanych społeczeństw _.

bEqIiNtc

_ Le Figaro _ zwraca uwagę, że uczestnicy forum w Davos pochwalili tzw. wiraż gospodarczy prezydenta Francji Francois Hollande'a, czyli zestaw przyjętych niedawno reform, które mają postawić na nogi kulejącą francuską gospodarkę.

Przez Davos przewinie się około 2,5 tys. przywódców politycznych i przedstawicieli największych firm, reprezentujących ponad 1000 organizacji i 100 narodowości. Tegoroczne Światowe Forum Gospodarcze potrwa do 25 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqIiNtu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)