Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fotoradary w Polsce. Na początku 2014 wyniki kontroli NIK

0
Podziel się:

NIK sprawdza, czy za wyborem lokalizacji stało chęć zmniejszenia liczby wypadków, czy zwiększenia wpływów do budżetu.

Fotoradary w Polsce. Na początku 2014 wyniki kontroli NIK
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bEENqUut

Na początku przyszłego roku będą znane wyniki kontroli NIK w sprawie rozmieszczenia fotoradarów i zasadności budowy ekranów akustycznych wzdłuż części dróg - zapowiedział szef Izby Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski pytany w radiu RMF FM, czy NIK zajmuje się sprawami fotoradarów i ekranów akustycznych odpowiedział: _ Tym NIK się już zajmuje. O wynikach obu tych kontroli poinformujemy już na początku przyszłego roku _.

Szef NIK dodał, że plan kontroli w sprawie fotoradarów jest już przygotowany, a kontrolerzy będą sprawdzać przede wszystkim ich usytuowanie. Izba - jak mówił - chce sprawdzić, czy za wyborem lokalizacji fotoradarów przemawiała chęć _ podniesienia bezpieczeństwa kierowców i pasażerów _, czy też chęć _ zwiększenia wpływów do budżetu, często na przykład samorządu terytorialnego _.

bEENqUuv

Kwiatkowski zaznaczył, że celem działania fotoradarów jest skłonienie kierowców do obniżenia prędkości w miejscach niebezpiecznych i właśnie w takich miejscach powinny się one znajdować. - _ Chcemy sprawdzić lokalizację tych miejsc i chcemy sprawdzić w sposób szczególny jedną rzecz: czy po usytuowaniu na danym miejscu fotoradaru rzeczywiście bezpieczeństwo się podniosło, czy ilość wypadków spadła _ - powiedział.

W przypadku ekranów akustycznych NIK bada - jak wyjaśniał Kwiatkowski - gdzie te ekrany są usytuowane, jakie były koszty ich budowy, czy w pobliżu są jakieś zabudowania i faktycznie ekrany są potrzebne, czy też nie.

_ - Jeżeli normy środowiskowe związane z inwestycjami drogowymi, na przykład w zakresie usytuowania ekranów dźwiękochłonnych, są znacząco wyższe, niż w najbogatszych państwach Unii Europejskiej, to my sobie musimy publicznie odpowiedzieć: czy te setki milionów złotych, które wydajemy, są uzasadnione potrzebami _ - mówił Kwiatkowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Większość fotoradarów jest nielegalna? Główny Inspektor Transportu Drogowego przyznaje, ze nie wie co jest w środku nowych fotoradarów.
Czas polubić fotoradary. Rostowski pomoże? Łukasz Pałka radzi urzędnikom, w jaki sposób powinni wydać cztery miliony złotych.
Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? Pismo, w którym wskazano, że straże miejskie i gminne nie mają prawa posługiwać się fotoradarami wywołało burzę.
bEENqUuW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)