Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja chce podatku od transakcji finansowych

0
Podziel się:

Paryż jest gotowy dać przykład krajom Unii. Co na to Mario Monti?

Francja chce podatku od transakcji finansowych
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

Francja i Włochy są zdania, że konieczne jest wypracowanie wspólnego unijnego stanowiska w sprawie opodatkowania transakcji finansowych. Takie są wnioski płynące z rozmów premierów obydwu państw w Paryżu.

Premier Mario Monti podkreślił po spotkaniu z szefem rządu francuskiego Francois Fillonem, że państwa europejskie muszą się porozumieć ponad podziałami - tak, aby osamotnione nie wprowadzały u siebie nowych środków, które - ich zdaniem - pomogą w zwalczaniu deficytu. Jest to aluzja do lansowanego przez Paryż pomysłu opodatkowania operacji finansowych.

Zdecydowanie przeciwne są temu Niemcy i Włochy, które mogą w tej sprawie liczyć na Wielką Brytanię. Swoją niechęć wobec francuskiej propozycji deklarują Szwedzi i Maltańczycy.

Francja jest do tego stopnia zdeterminowana, że gotowa jest sama, nie oglądając się na unijnych partnerów i kraje strefy euro, wprowadzić takie środki u siebie twierdząc, że w ten sposób chce dać przykład innym. Premier Monti deklarował otwartość Włoch na dyskusję na ten temat. Według części francuskich niezależnych ekspertów, gdyby Francja sama, bez swoich europejskich partnerów, opodatkowała transakcje finansowe, byłoby to _ niebezpieczne _ i _ bezproduktywne _ w obliczu globalizacji operacji bankowych.

O podatku od transakcji finansowych czytaj w Money.pl
Berlin forsuje, Londyn się boi. Polacy pogodzą? Dyplomaci coraz częściej wskazują na możliwość użycia tzw. wzmocnionej współpracy, która pozwala grupie państw, by poszły do przodu, nawet przy sprzeciwie innych.
Nowy pomysł: Jeden podatek dla całego świata Budzący wiele kontrowersji podatek w wersji globalnej ma niewielkie szanse na wejście w życie. Zobacz dlaczego.
Bruksela zdradza. Oto recepty na kryzys KE nie wyklucza też, że zaproponuje szybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, nawet od 2014 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)