Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja: Drugi dzień strajku, kolejarze zaostrzają stanowisko

0
Podziel się:

Francuskie związki zawodowe kolejarzy, które w czwartek rano, drugi dzień strajku, spotkały się z przedstawicielami rządu, zaostrzyły stanowisko w nadziei na zmiany w projekcie ustawy o reformie kolei.

Francja: Drugi dzień strajku, kolejarze zaostrzają stanowisko
(Rex Features/EastNews)
bEUxlTWZ

Na kolejach we Francji ponownie doszło do zakłóceń.

Tuż przed spotkaniem z sekretarzem stanu ds. transportu Frederikiem Cuvillierem, sekretarz generalny związku kolejarzy CGT, Gilbert Garrel, zaostrzył stanowisko związkowców, warunkując zaprzestanie strajku od zmian w projekcie ustawy, który ma być rozpatrywany w Zgromadzeniu Narodowym w dniach 17-19 czerwca.

Sytuacja na kolei, po dość poważnych zakłóceniach w środę, uległa w czwartek rano według dyrekcji kolei SNCF _ poprawie _. Na trasach północnych kursował co drugi pociąg TGV. Natomiast w obrębie Ile-de-France, przez które przejeżdżają dziennie 3 mln pasażerów, strajk dawał się we znaki, ponieważ średnio na trzy pociągi kursował tylko jeden.

bEUxlTXb

Normalnie kursowały pociągi Eurostar i pociągi do Niemiec. Tak jak w środę powinny kursować trzy na cztery pociągi Thalys i co trzeci w kierunku Hiszpanii.

Podobnie jak w środę strajkujący kolejarze zbierali się na spotkaniach, by zadecydować, czy dalej kontynuować akcję strajkową.

Reforma, mająca na celu ustabilizowanie długu sektora kolejowego (44 mld euro) i przygotowanie go w pełni na konkurencję, planuje restrukturyzację SNCF i RFF (Reseau Ferre de France).

Zdaniem związkowców projekt nie rozwiąże problemu zadłużenia i nie idzie wystarczająco daleko, jeśli chodzi o zjednoczenie obu spółek wydzielonych w 1997 roku. Według projektu pozostaną one dwoma odrębnymi podmiotami, a związki chcą zjednoczonego przedsiębiorstwa.

bEUxlTXh

Związki uważają również, że przyszłe finansowanie kolei będzie odbywało się _ na grzbietach kolejarzy _ - na drodze wzrostu wydajności i utraty miejsc pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUxlTXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)