Niemcy i Francja uzgodniły między sobą, że_ selektywna niewypłacalność _ Grecji jest możliwa, dopuszczając zaangażowanie sektora prywatnego w rozwiązanie greckiego kryzysu zadłużeniowego - powiedział holenderski minister finansów Jan Kees de Jager (na zdj.).* *
aktualizacja: 14:11
W Brukseli rozpoczął się już szczyt przywódców strefy euro. Pod naciskiem rynków mają podjąć decyzje w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Grecji, by kryzys zadłużenia nie rozlał się na Włochy i Hiszpanię. Nieunikniona wydaje się częściowa niewypłacalność Grecji.
W nocy ze środy na czwartek po siedmiogodzinnych rozmowach w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy (do których dołączył szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet) porozumieli się co do pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji.
Trwają spekulacje na temat szczegółów niemiecko-francuskiego porozumienia, o których nie chciała mówić Merkel, udając się na szczyt. Poinformowała tylko, że podczas spotkania _ wysłuchaliśmy argumentów Europejskiego Banku Centralnego _. EBC od początku sprzeciwia się opcji częściowego bankructwa. Wyraziła nadzieję, że na czwartkowym szczycie uda się wypracować szczegóły nowego pakietu pomocy dla Grecji. I dała do zrozumienia, że rozwiązaniem jest częściowa redukcja greckiego długu sięgającego około 350 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;grecji;pomoze;bankructwo,141,0,861581.html) Balcerowicz: Grecji pomoże bankructwo
Tymczasem przemawiając w holenderskim parlamencie de Jager oświadczył, że w dalszym ciągu jest wiele możliwości tego, w jaki sposób banki mogłyby włączyć się w rozwiązanie greckiego kryzysu. Jednym z rozwiązań jest zamiana obecnego zadłużenia poniżej wartości nominalnej na dług o dłuższym terminie spłaty.
_ - Usunięto żądanie, by uniknąć selektywnej niewypłacalności. Możemy kontynuować plan uwzględniający zaangażowanie banków, który w dalszym ciągu nie jest jawny. Ale ten plan ma możliwości, które opisałem. Doprowadzi to do zaangażowania sektora prywatnego _ - wyjaśniał holenderski minister.
Także Reuters donosi, że Niemcy i Francja są skłonni dopuścić do częściowego bankructwa Grecji, co ma być elementem planu skupu z rynku wtórnego zdyskontowanych greckich obligacji i ich umorzenia, wykluczyli jednak podatek bankowy. AFP pisze też o niemieckiej opcji wymiany przez sektor prywatny greckich obligacji na papiery o wydłużonym terminie zapadalności (7 lat).
Projekt umowy przygotowanej na dzisiejszy szczyt przewiduje poza pomocą pożyczkową zmniejszenie greckiego długu, jednak proponowane rozwiązania mogą być interpretowane przez agencje ratingowe jako częściowe bankructwo Grecji. Jednocześnie mówi się o obniżeniu oprocentowania pierwszej pożyczki dla Grecji (w sumie 110 mld euro).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t148692.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;przyjeto;plan;oszczednosciowy,194,0,862658.html) Grecja: Przyjęto plan oszczędzania
Szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zaapelował o uniknięcie częściowego bankructwa Grecji, ale nie wykluczył tej możliwości.
Rynki wierzą, że uda się uniknąć bankructwa. Tymczasem Niemcy studzą oczekiwania, wskazując, że szczyt nie rozwiąże wszystkiego. Przed groźnymi konsekwencjami braku zaangażowania przestrzega szef KE.
W przeddzień szczytu, w oczekiwaniu na zażegnanie groźby rozprzestrzenia się kryzysu strefy euro na Włochy i Hiszpanię, wzrosły notowania światowych giełd. Od kilku tygodni przedstawiciele strefy euro oraz bankierzy starają się dopiąć pakiet pomocowy dla Grecji, który przekonałby rynki, że kraj ten może uniknąć bankructwa. Przed opcją bankructwa mocno przestrzega Europejski Bank Centralny mobilizując liderów do rozwiązań utrzymujących wypłacalność Grecji na rynkach finansowych.
- _ Nikt nie powinien mieć złudzeń. Sytuacja jest bardzo poważna i wymaga zaangażowania od wszystkich stron szczytu. W przeciwnym razie konsekwencje będą odczuwalne we wszystkich zakątkach Europy i poza nią _ - powiedział wczoraj przewodniczący KE Jose Barroso, który apelował do liderów eurogrupy o wykazanie dziś europejskiej odpowiedzialności.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t142904.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;pomoc;dla;grecji;tusk;obiecuje;ze;polska;tez;sie;dolozy,164,0,852644.html) | Będzie pomoc dla Grecji. Tusk obiecuje, że Polska też się dołoży Grecy potrzebują 120 miliardów euro. W pierwszym pakiecie dostali 110 mld. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;europa;powinna;miec;wlasna;agencje;ratingowa,164,0,874404.html) | Merkel chce, by Unia poszła śladem Chin Kanclerz Niemiec potwierdziła obietnicę, że pieniądze i oszczędności niemieckich obywateli pozostaną bezpieczne. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ateny;nie;zgodza;sie;na;bankructwo,31,0,871711.html) | Ateny nie zgodzą się na bankructwo _ - Ochrona Grecji to samoobrona strefy euro - _ mówi minister finansów Ewangelos Wenizelos. |