Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sarkozy
05.07.2005 15:08

Francja proponuje włączenie Polski do grupy G-5

Minister spraw wewnętrznych Francji Nicolas Sarkozy chciałby w miejsce grupy G-5 powołać grupę G-6. Do obecnej piątki dołączyć miałaby Polska. Do grupy G-5 należą obecnie Wielka Brytania, Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister spraw wewnętrznych Francji Nicolas Sarkozy chciałby w miejsce grupy G-5 powołać grupę G-6. Do obecnej piątki dołączyć miałaby Polska.

Do grupy G-5 należą obecnie Wielka Brytania, Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania. W opinii Sarkozy'ego po ostatnim rozszerzeniu Unii Europejskiej francusko-niemiecki sojusz nie podoła przewodniczeniu aż 25-ciu członkom wspólnoty.

Chęć przyłączenia Polski do grupy Nicolas Sarkozy uzasadnił faktem, iż z nowo przyjętych krajów członkowskich Polska jest tym największym.

Grupa G-5, w skład której wchodzi pięciu unijnych ministrów spraw wewnętrznych, debatuje w Evian we Francji. Ministrowie omawiają między innymi sposoby walki z terroryzmem i nielegalną imigracją.

Grupa G-5 jest formą ściślejszej współpracy, poza ramami traktatowymi UE. Jej celem jest przyspieszenie i pogłębienie współdziałania w dziedzinach szczególnie istotnych dla interesów bezpieczeństwa tych państw, takich jak walka z terrroryzmem, zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej i wymiana danych operacyjnych.

Po raz pierwszy ministrowie spraw wewnętrznych tych państw spotkali się z inicjatywy Hiszpanii w Jérez de la Frontera w maju 2003 roku. Powstanie i dotychczasowa działalność grupy G-5 jest reakcją na brak consensusu między państwami członkowskimi UE w zakresie strategii umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego Unii.

Tagi: sarkozy, francja, unia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz