Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Francja żałuje ulg podatkowych

0
Podziel się:

Mimo obniżki VAT hotelarze i restauratorzy nie dotrzymali obietnic i nie obniżyli cen.

Francja żałuje ulg podatkowych
(PAP/EPA)

Branża hotelarska i restauratorska nie dotrzymały obietnic i nie obniżyły cen. Nie stworzyły też nowych miejsc pracy. Prezydent Nicola Sarkozy obiecuje jednak, że ulgi pozostaną.

Francuski rząd zaczyna żałować obniżenia podatku VAT dla branży hotelarskiej i restauratorskiej. _ - Żadna z obietnic branży nie została jak dotąd dotrzymana _, twierdzi ministerstwo finansów. A koszty ponosi państwo: w kasie brakuje trzech miliardów euro rocznie.

Pierwszego lipca bieżącego roku Francja obniżyła podatek VAT dla branży hotelarskiej i restauratorskiej z 19,6 na 5,5 procent. Zrzeszenia branżowe obiecały wówczas rządowi, że w zamian obniżą swoje ceny średnio o trzy procent, w ciągu dwóch lat, a także stworzą 40 tys. nowych miejsc pracy oraz podniosą płace pracowników.

Jednak sześć miesięcy po obniżeniu VAT bilans wypada druzgocąco. Pierwszymi rozczarowanymi byli konsumenci. Połowa właścicieli restauracji nie przyłączyła się do akcji _ Mniejszy VAT, mniejsze ceny _. Obietnice zrzeszeń nie są wiążące pod względem prawnym.

Większość restauratorów unika wręcz zrzeszeń branżowych, dlatego nie czują się związani moralnie z obietnicami lobbystów. Według francuskiego urzędu statystycznego INSEE, ceny w gastronomii spadły średnio o 1,5 procent, a nie jak oczekiwano o 3 procent.

Rozczarowani są także pracownicy. W listopadzie minął termin zapisów o podwyżkach płac oraz utrzymania zatrudnienia w nowych umowach zbiorowych. Negocjacje utknęły jednak w miejscu. Związki zawodowe wzbraniają się przed propozycjami pracodawców, którzy chcą, by z _ premii VAT _ w wysokości do 400 euro mogli skorzystać tylko pracownicy zatrudnieni w firmie od co najmniej dziewięciu miesięcy, z wykluczeniem pracowników sezonowych.

Rośnie także presja polityczna. Pod koniec listopada komisja finansowa senatu postanowiła podnieść ponownie VAT do 19,6 procent. Uzasadnienie: w obliczu katastrofalnej sytuacji budżetowej państwo nie może sobie pozwolić na prezenty podatkowe.

Dziura budżetowa może wynieść w tym roku 141 mld euro - względnie 8,2 procent PKB. Mimo tych alarmujących liczb senat odrzucił uchwałę komisji. - _ Nigdy nie pozwolę na cofnięcie uchwały o VAT _, obiecał Nicolas Sarkozy. Komentatorzy zauważają, że w 2010 r. we Francji odbędą się przecież wybory regionalne.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)