Notowania

francja
28.07.2010 18:22

Francuscy giganci energetyki łączą siły

Do porozumienia między EDF i Areva doszło m.in. z inicjatywy Nicolasa Sarkozy'ego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Grupy EDF i Areva, dwaj wielcy konkurenci w dziedzinie francuskiej energetyki jądrowej, z inicjatywy Pałacu Elizejskiego podjęły decyzję o zawarciu _ strategicznego partnerstwa _- informują francuskie media. *

Do porozumienia między EDF i Areva, mającego skłonić ich do współpracy w staraniach o zagraniczne kontrakty, doszło na spotkaniu prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego (na zdjęciu) z członkami rady ds. polityki jądrowej.

EDF jest głównym dostawcą energii we Francji, a Areva - konstruktorem reaktorów jądrowych.
Zawarte porozumienie zakłada umocnienie znaczenia EDF, który ma - według komunikatu Pałacu Elizejskiego - odgrywać od tej pory rolę architekta francuskiej energetyki. Jak podało otoczenie prezydenta, EDF mógłby też przejąć znaczną część kapitału Arevy, który do końca roku ma zostać podniesiony o 15 proc.

W ostatnim czasie między oboma koncernami wielokrotnie dochodziło do rywalizacji w walce o lukratywne kontrakty za granicą. Jak przypomina francuska prasa, siedem miesięcy temu Francja przegrała z Koreą Południową umowę na budowę czterech reaktorów w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opiewającą na kwotę 15 miliardów euro.

Francja jest uważana za potęgę w budowie elektrowni jądrowych; około 80 proc. jej potrzeb zaspokaja energia z tego źródła. Prezydent Sarkozy uczynił z eksportu energetyki jądrowej jeden ze sztandarowych atutów swojego kraju.

Według niedawnych deklaracji polskich władz, m.in. ministra skarbu Aleksandra Grada, francuskie koncerny, jak EDF i Areva, są zainteresowane w najbliższych latach budową i finansowaniem elektrowni atomowych w Polsce.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Teheran chce natychmiastowych negocjacji z Zachodem ]( http://news.money.pl/artykul/teheran;chce;natychmiastowych;negocjacji;z;zachodem,237,0,648173.html )
* [ **Francja** zbuduje dla Rosji dwa okręty desantowe ]( http://news.money.pl/artykul/francja;zbuduje;dla;rosji;dwa;okrety;desantowe,212,0,647636.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: francja, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz