Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fukushima. Radioaktywność sześć razy mniejsza od Czarnobyla

0
Podziel się:

Spółka TEPCO opublikowała nowe szacunki dotyczące emisji radioaktywnej z zniszczonej przez tsunami elektrowni.

Fukushima. Radioaktywność sześć razy mniejsza od Czarnobyla
(ABACA/EAST NEWS)

Spółka TEPCO, operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, która w marcu 2011 r. ucierpiała w wyniku tsunami, opublikowała nowe szacunki dotyczące emisji radioaktywnej. Wynika z nich, że była ona sześciokrotnie niższa niż po katastrofie w Czarnobylu.

Według wyliczeń TEPCO po awarii elektrowni z uszkodzonych reaktorów do atmosfery przedostały się substancje promieniotwórcze o łącznej aktywności 900 tys. terabekereli.

Dla porównania po katastrofie w ukraińskiej elektrowni w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 r., do atmosfery przedostały się substancje o aktywności 5,2 mln terabekereli, głównie dlatego, że eksplodował sam reaktor, do czego nie doszło w Fukushimie.

Nowe dane spółki TEPCO oparto na badaniach przeprowadzonych 12 i 31 marca 2011 r. wewnątrz i na zewnątrz siłowni. TEPCO ocenia, że substancje promieniotwórcze, które przedostawały się do otoczenia w następnych tygodniach i miesiącach nie przekraczają 1 proc. tych z marca 2011 r.

Położona 240 kilometrów na północny wschód od Tokio elektrownia została zrujnowana 11 marca 2011 r. przez trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami. W części jej reaktorów wskutek awarii systemu chłodzenia doszło do stopienia się prętów paliwowych. Była to największa awaria nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu.

O katastrofie w Fukushimie czytaj więcej w Money.pl
Rolnik z Japonii apeluje w sprawie atomu w Polsce Przeciwnicy energetyki jądrowej rozpoczęli Europejski Tydzień Akcji _ Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy _.
Rok po Fukushimie. Zobacz miejsce kataklizmu Tysiące ewakuowanych ludzi, szkodliwe promieniowanie, skażona żywność. Rok po katastrofie Japonia dźwiga się z gruzów.
Rok po Fukushimie. Cała Japonia milczy Tysiące ewakuowanych ludzi, szkodliwe promieniowanie, skażona żywność. Tak Japonia dźwiga się z gruzów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)