Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny: Tak Boni rozmawiał z duchownymi

0
Podziel się:

Część duchownych jest w stanie poprzeć pomysły rządu. Jednak nie za darmo.

Fundusz Kościelny: Tak Boni rozmawiał z duchownymi
(Reporter)

_ - Nikt dotychczas nie obliczył, ile państwo faktycznie przejęło, użytkowało, jaki zysk miało z użytkowania obiektów sakralnych, ile wyniosły dotychczasowe dopłaty do działalności Kościołów w postaci ubezpieczeń. Okazać się może, że to, co dostawały Kościoły w ramach szumnie nazywanego ubezpieczenia, to jest kropla w morzu tego, co państwo zyskało przez przejęcie majątków kościelnych _ - uważa jeden z uczestników spotkania, bp Edward Puślecki.

Aktualizacja: 20:25

Rozmowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi dobiegają dziś końca. W MAC odbyło się 16 takich spotkań dotyczących likwidacji Funduszu Kościelnego, z którego finansowane są ubezpieczenia duchownych.

Rozmowy są prowadzone od 22 marca i dotyczą propozycji przedstawionej przez szefa MAC Michała Boniego dot. likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu podatkowego (0,3 proc.) na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Dziś mają miejsce spotkania z przedstawicielami Kościołów: metodystycznego, ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-augsburskiego i ze Związkiem Buddystów w Polsce. Wcześniej w MAC miały miejsce m.in. rozmowy z przedstawicielami Kościołów: karaimskiego, mariawitów, zielonoświątkowego, adwentystów, prawosławnego, nowoapostolskiego, starokatolickiego oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. W spotkaniach w MAC uczestniczyli także reprezentanci Muzułmańskiego Związku Religijnego i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Rzecznik MAC Artur Koziołek powiedział dzisiaj, że resort planuje spotkanie podsumowujące przebieg rozmów. Wtedy MAC odniesie się do postulatów zgłaszanych przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m206662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse;kosciola;co;roku;plynie;z;budzetu;720;mln;zl,64,0,1040192.html) *Kościół dostał od rządu 720 milionów złotych * Rząd chce zaoszczędzić na Funduszu Kościelnym i kapelanach. To kosmetyka, setki milionów złotych płyną gdzie indziej.

Co na to duchowni?

Biskup Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Metodystycznego w Polsce podkreślił, że Kościół Metodystyczny widzi problem ubezpieczeń w szerszym aspekcie, ponieważ pierwotnie Fundusz Kościelny był związany nie tylko z ubezpieczeniem duchownych, ale również ze wsparciem remontów zabytkowych obiektów sakralnych, a także działalności charytatywnej. _ - Cały wachlarz działalności społecznej Kościoła był związany z mecenatem państwa w stosunku do organizacji kościelnych _ - dodał.

_ - Fundusz Kościelny zlikwidować jest łatwo, ale metodyści starają się iść w kierunku przekształcenia tego Funduszu czy zastąpienia jakąś inną formą wsparcia finansowego _ - zaznaczył bp Puślecki. Podkreślił, że jest _ duża otwartość ze strony rządowej na propozycje zgłaszane przez Kościół _.

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec powiedział, że luteranie zwracali uwagę na to, że jeżeli mówimy o funkcjonowaniu Kościoła i likwidacji Funduszu Kościelnego, to _ nie powinno się mówić tylko o zmianie płacenia składek na ubezpieczenia duchownych, ale o wypracowaniu kompleksowego rozwiązania funkcjonowania Kościoła i Kościołów przez kolejne dziesiątki lat, a nie tylko w najbliższym okresie _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m203574.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiany;w;funduszu;koscielnym;zupelnie;niepotrzebne,53,0,1044277.html) *To ostry konflikt między państwem a Kościołem * Jego zdaniem te zmiany w ogóle nie są potrzebne. Przecież wszystko dobrze działa.

Chcą bilansuOdnosząc się do Funduszu Kościelnego to luteranie - jak podkreślił bp Samiec - podczas spotkania ze stroną rządową zwracali uwagę na to, że on przez całe lata w większości ze swoich środków służył dofinansowaniu remontów zabytkowych obiektów sakralnych oraz do działalności społecznej, jaką Kościół prowadził i prowadzi, m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze. _ _

_ - Jeśli mówimy o likwidacji Funduszu Kościelnego, to chcemy, żeby dokonać pewnego rodzaju bilansu tego Funduszu. Kościół luterański jest tym, który stracił dużo majątku, którego nie mógł odzyskiwać, bo funkcjonował Fundusz _ - zaznaczył zwierzchnik Kościoła luterańskiego.

Zdaniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rządowa propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego jest niebezpieczna, bo oznacza dla obywateli m.in. przyznanie się - w deklaracji podatkowej - do przynależności religijnej. Obawy przed ujawnianiem wyznania wyraził też Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Kościoły i związki wyznaniowe uważają, że odpis 0,3 proc. może okazać się niewystarczający do utrzymania ich finansowania na obecnym poziomie.

Buddyści przychylnie patrzą na zmiany

Z kolei Daria Popłonyk, wiceprzewodnicząca Polskiej Unii Buddyjskiej powiedziała, że buddyści przychylenie patrzą na kierunek zmian proponowanych przez rząd. Ich zdaniem jednak odpis podatkowy powinien być zwiększony do jednego procenta. - _ W zamian państwo mogłoby zrezygnować z dodatkowych subwencji przeznaczanych na Kościoły i związki wyznaniowe, tak by obywatele w większym stopniu partycypowali w ich utrzymaniu _ - podkreśliła.

Zdaniem Unii istnieje zagrożenie, że w jej przypadku pojawi się _ wyrwa w finansach _.

_ - W przypadku małych związków wyznaniowych konieczne są jakieś działania osłonowe, np. okres przejściowy, tak by nie ucierpiały one na wprowadzanych zmianach _ - powiedziała Popłonyk. Zaznaczyła także, że konieczne jest wprowadzenie przepisów umożliwiających zachowanie tajemnicy wyznania dla osób przekazujących odpis podatkowy na Kościoły lub związki wyznaniowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą zmian. _ Bo zyskają tylko katolicy _ Dziś odbyły się spotkania z przedstawicielami Kościołów: Adwentystów Dnia Siódmego, prawosławnego i nowoapostolskiego.
Tusk nie dokucza Kościołowi. On tylko... - _ Likwidacja Funduszu Kościelnego to nie próba dokuczenia finansowego i politycznego Kościołowi katolickiemu _ - zapiera się premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)