Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny tematem spotkania zakonników

0
Podziel się:

Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk.

Fundusz Kościelny tematem spotkania zakonników
(GregHickman/CC/Flickr)
bFfYksAB

Misja zakonów i negocjacje z rządem w sprawie Funduszu Kościelnego to główne tematy dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które rozpoczęło się w siedzibie Episkopatu.

Przełożeni 64 zgromadzeń zakonnych rozmawiają z przedstawicielami różnych instytucji Kościoła w Polsce o swojej misji w kraju i poza granicami (gdzie pracuje ponad cztery tysiące polskich zakonników), a także o bieżących problemach organizacyjnych, między innymi o negocjacjach z rządem w sprawie Funduszu Kościelnego.

Z przełożonymi zakonnymi spotkają się m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący komisji misyjnej Episkopatu bp Jerzy Mazur i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

bFfYksAD

_ - Spotkanie po raz pierwszy odbywa się w siedzibie Episkopatu Polski. Rozmowy dotyczą m.in. współpracy pomiędzy zakonami a strukturami Episkopatu. Chodzi o uświadomienie, w czym i w jaki sposób Episkopat może pomagać zakonom w ich działalności charytatywnej, edukacyjnej, misyjnej. Ponadto bp Polak przedstawi przełożonym zakonów informację na temat rozmów z rządem w sprawie Funduszu Kościelnego _ - powiedział sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich o. Kazimierz Malinowski.

W miniony piątek w kancelarii premiera odbyło się trzecie spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego. Kontynuowane były rozmowy o finansowaniu Kościoła katolickiego. Spotkania dotyczą rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Kościół proponuje 1 proc.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że informację dotyczącą rozbieżności w sprawie wysokości odpisu podatkowego przedstawi Radzie Ministrów, która musi wydać dyspozycje w tej kwestii. Dodał, że kolejne spotkanie zespołów konkordatowych powinno się odbyć pod koniec maja.

_ - Na dzisiaj jesteśmy bliżsi utrzymania odpisu w wysokości 0,3 proc. i dyskusji nad okresem przejściowym, pozwalającym na wyrównywanie środków, jeśli nie byłaby osiągana wysokość, jaką dzisiaj daje Fundusz Kościelny _ - powiedział Boni.

bFfYksAJ

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekonomicznych, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poinformował, że zespoły konkordatowe są zgodne w trzech sprawach. Wyjaśnił, że jest porozumienie w sprawie umowy pomiędzy rządem a Episkopatem, która będzie podstawą do rozwiązania kwestii finansowych i punktem wyjścia do przygotowania szczegółowej ustawy.

Hierarcha dodał, że jest także zgoda co do potrzeby transparentnego rozliczenia Funduszu Kościelnego. Jak mówił kard. Nycz, porozumienie osiągnięto również w sprawie konieczności przedstawienia negatywnych skutków ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Ustawę, która nadal obowiązuje, podpisali Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz.

Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Biskupi głośno o pedofilii i pieniądzach To już nie są tematy tabu. Te kwestie księża przedyskutują na dwudniowym zebraniu.
To ostry konflikt między państwem a Kościołem Jego zdaniem te zmiany w ogóle nie są potrzebne. Przecież wszystko dobrze działa.
Raport o finansach Kościoła. Państwo płaci mu za mało? Autorzy podkreślają, że Polska to jedyny kraj w Europie, gdzie duchowni płacą podatek od przychodów z posług duszpasterskich.
bFfYksBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)