Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny "zaledwie małą rekompensatą"

0
Podziel się:

Głos w tej sprawie zabrał m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.

Fundusz Kościelny "zaledwie małą rekompensatą"
(Reporter Poland)

Biskupi chcą kompleksowej zmiany systemu finansowania Kościoła w Polsce. Jak podkreślili, rozmowy na ten temat powinny toczyć się zgodnie z zapisami Konkordatu.

Na zdjęciu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego między innymi finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Jak mówił wtedy, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Podczas konferencji podsumowującej 357. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak tłumaczył, że potrzebny jest dialog związany z kompleksową zmianą sposobu finansowania Kościoła.

- _ Argumenty, które chcemy przedstawiać, nie są argumentami nowymi. Chodzi przede wszystkim o podkreślanie ciągle woli dialogu ze stroną rządową, dotyczącego zarówno Funduszu Kościelnego, jak i innych spraw związanych z finansowanie kościoła _ - stwierdził biskup Wojciech Polak. _ - Chcemy mówić o całej reformie, która jest zapowiadana i była postulowana przez 22 punkt konkordatu _ - dodał.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podkreślał, że Fundusz Kościelny to nie jest przywilej i przypomniał, że jest to symboliczna rekompensata dla Kościoła. - _ Fundusz Kościelny to jest zaledwie mała rekompensata za zabrane dobra _ - stwierdził Przewodniczący KEP. - _ Paradoks tego Funduszu polega na tym, że został stworzony i nikt z Kościoła katolickiego nie brał nawet w tym udziału _ - dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARCYBISKUPA JÓZEFA MICHALIKA:

Jutro w Kancelarii premiera dojdzie do obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Podczas spotkania minister administracji i cyfryzacji Michał Boni ma przedstawić projekt zmian w Funduszu Kościelnym. Jednym z przedstawionych jutro pomysłów będzie propozycja płacenia składki ubezpieczeniowej dla duchownych przez Kościół katolicki. Spotkanie zaplanowano na 11.00.

Czytaj więcej na temat Kościoła katolickiego w Polsce
Kościół otwarty na zmiany. Powołają zespół Według biskupa najlepsze rozwiązanie istnieje we Włoszech, gdzie osoba wierząca sama może decydować o odpisie jakiegoś promila podatku na rzecz danego Kościoła.
Dla biskupów to dyskryminacja. Żądają zmiany Episkopat domaga się przywrócenia religii do ramowego planu nauczania.
Tak Kościół targuje się z rządem. Stawką 750 milionów Rząd chce likwidacji Funduszu Kościelnego. _ - To niesamowity atak na Kościół i nękanie katolików - _ denerwuje się posłanka PiS Anna Sobecka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)