Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Fundusz obniża prognozy PKB dla USA. Apeluje o uchylenie cięć budżetowych

0
Podziel się:

Największym ryzykiem dla gospodarki okazuje się zbyt silna redukcja deficytu.

Fundusz obniża prognozy PKB dla USA. Apeluje o uchylenie cięć budżetowych
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Zgodnie z prognozami MFW gospodarka USA zwolni w tym roku do 1,9 proc. PKB z 2,2 proc. w 2012 roku _ z powodu szybkiego tempa redukcji deficytu _. W przyszłym roku gospodarka przyspieszy do 2,7 proc., ale to mniej niż MFW szacował w swym kwietniowym raporcie, przewidując wówczas 3-procentowy wzrost.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla USA w przyszłym roku z 3 do 2,7 proc. PKB. MFW ocenia, że utrzymanie w mocy automatycznych cięć w budżecie (tak zwany sekwestr) stanowi ryzyko dla konsumpcji i wzrostu w perspektywie średniookresowej.

Jak powiedziała na konferencji prasowej szefowa MFW Christine Lagarde, największym ryzykiem dla gospodarki USA w perspektywie średniookresowej jest _ zbyt silna _ redukcja deficytu. _ Efekty sekwestru i ogólnie redukcja deficytu już negatywnie wpłynęły na gospodarkę _ - wskazała.

Raport MFW ocenia, że redukcja deficytu USA w 2013 roku była _ zbyt szybka i źle zaprojektowana _, co zahamowało wzrost gospodarczy. Deficyt rządowy zmalał znacząco do 2,5 proc. PKB, co w ocenie MFW ograniczy wzrost gospodarczy w 2013 roku o 1,25-1,5 punktu procentowego.

Dlatego MFW zaapelował o _ uchylenie sekwestru _, czyli automatycznych cięć w budżecie na sumę 85 mld dolarów, które zaczęły stopniowo wchodzić w życie 1 marca, i przyjęcie na ich miejsce _ bardziej zrównoważonego i stopniowego planu konsolidacji finansów publicznych w perspektywie krótkookresowej _. Zdaniem MFW, choć jak dotąd konsumpcja dość dobrze znosiła zarówno podniesienie podatków na początku roku, jak i te automatyczne cięcia, utrzymanie sekwestru będzie mieć _ negatywny wpływ na konsumpcję w najbliższych kwartałach _.

Raport MFW wskazuje też jednak na pozytywne i trwałe sygnały pobudzenia gospodarczego w USA. _ Rynek mieszkaniowy, bilans gospodarstw domowych i rynek pracy generalnie mają się lepiej _ - powiedziała Lagarde. W szczególności MFW wskazuje na wzrost aktywności sektora budowlanego, a także na poprawę rentowności przedsiębiorstw, zwłaszcza dużych.

Zgodnie z prognozami MFW bezrobocie w USA, które ma pozostać w tym roku na poziomie 7,5 proc., powinno spaść do 7,2 proc. w 2014 roku.

MFW zaapelował o redukcję wydatków na kosztowne programy społeczne oraz reformę prawa podatkowego, a konkretnie o zredukowanie różnego rodzaju ulg podatkowych i zwiększenie dochodów do budżetu przez ustanowienie podatku od emisji CO2 lub VAT-u.

MFW bardzo pozytywnie ocenił dotychczasową politykę stymulowania wzrostu przez Fed. Niemiej MFW ocenia, że dalsze utrzymywanie stóp oprocentowania bliskich zeru może być ryzykowne, i rekomenduje, by Fed zaczął przygotowywać się _ do płynnego wyjścia _ z obecnej strategii polityki monetarnej, która zapewnia duże ilości taniego pieniądza. W raporcie wskazano zarazem, że _ przynajmniej do końca 2013 roku _ ta strategia jest uzasadniona.

Czytaj więcej o sytuacji w USA w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m203215.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bernanke;nie;zaskoczyl;mimo;tego;wall;street;w;gore,161,0,1127329.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bernanke nie zaskoczył. Mimo tego Wall Street w górę Zobacz, jak przebiegła dzisiejsza sesja na nowojorskiej giełdzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/m204726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;podatkow;ciecia;wydatkow;mfw;ostrzega;usa,111,0,1118063.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Podwyżki podatków mogą ich pogrążyć Ustawodawca amerykański musi działać szybko, żeby uniknąć wysokich podwyżek podatków i ostrych cięć wydatków - przestrzega MFW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/m220481.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;finansowy;g20;chce;zbudowac;zapore;ogniowa,91,0,1108315.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Do walki z kryzysem chcą drukować pieniądze Uczestnicy szczytu G20 zadeklarowali 456 miliardów dolarów na rzecz tak zwanej zapory ogniowej. Skąd je wezmą?
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)