Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusz ratunkowy strefy euro zostanie wzmocniony

0
Podziel się:

Do 700 miliardów euro ma być zwiększony fundusz ratunkowy dla krajów eurolandu z problemami finansowymi.

Fundusz ratunkowy strefy euro zostanie wzmocniony
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bFdZfdBx

Pomoc dla krajów eurolandu z problemami finansowymi będzie wzmocniony do 700 miliardów euro.

Takie są ustalenia nieformalnego spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Kopenhadze.

500 miliardów ma pochodzić z nowego, stałego funduszu, który zostanie uruchomiony w lipcu. 200 miliardów euro to pieniądze, które są jeszcze w tymczasowym funduszu, utworzonym na doraźne potrzeby, a z którego skorzystały już Grecja, Irlandia i Portugalia.

bFdZfdBz

Ponadto kraje strefy euro uzgodniły, że do dyspozycji będzie jeszcze dodatkowe 100 miliardów euro. Są to dwustronne pożyczki dla Grecji i wsparcie finansowe od unijnych instytucji.

Fundusz ratunkowy, nazywany _ ścianą przeciwpożarową _, ma uchronić strefę euro przed pogłębieniem się kryzysu zadłużenia i zagwarantować stabilność finansową. Na jego zwiększenie naciskały między innymi Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Chodzi o to, żeby pieniędzy nie zabrakło, jeśli po pomoc zgłaszać się będą kolejne kraje strefy euro takie jak Hiszpania, czy Włochy.

Poza tym nie jest wykluczone, że konieczny będzie trzeci pakiet pomocowy dla Grecji. Dotychczasowe wsparcie przyznane władzom w Atenach wyniosło ponad 240 miliardów euro, ale nie udało się na razie ożywić greckiej gospodarki.

bFdZfdCa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)