Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze UE. Potrafimy je wykorzystać?

0
Podziel się:

Chcemy przesunięcia 400 mln euro na drogi, a na kolei pozostawienia reszty z 1,2 mld euro.

Fundusze UE. Potrafimy je wykorzystać?
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Polska może zrealizować dodatkowe, ratunkowe projekty na kolei ze środków UE, ale potrzebuje szybkich decyzji KE np. w sprawie uproszczenia procedur środowiskowych - poinformował dziś po spotkaniu w Brukseli minister transportu Sławomir Nowak.

Latem ubiegłego roku Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek, by w ramach funduszy na infrastrukturę na lata 2007-2013 przenieść 1,2 mld euro z projektów kolejowych na drogowe. Swój sprzeciw w tej sprawie wielokrotnie wyrażał komisarz Unii Europejskiej ds. transportu Siim Kallas. Dzisiaj w Brukseli z nim oraz z komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem spotkali się minister Nowak oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

_ - Prezentujemy dzisiaj wspólne stanowisko, że chcemy przesunięcia 400 mln euro na drogi, a na kolei pozostawienia reszty z 1,2 mld euro. Jesteśmy w stanie odpowiedzialnie zagwarantować, że te środki zostaną wydatkowane, ale oczekujemy przede wszystkim na decyzję KE _ - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Nowak.

Wskazał na możliwość realizacji dodatkowych czterech _ ratunkowych _ projektów na polskich kolejach. _ - To jest projekt zakupowy, jeśli chodzi o rozjazdy kolejowe, projekt przebudowy przejazdów kolejowych tam, gdzie mamy najwięcej ofiar śmiertelnych potrąceń na polskich torach i program modernizacji, zakupu taboru dla PKP Intercity _ - wymienił. Czwartą grupą projektów _ ratunkowych _ jest rewitalizacja kolei.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m211847.jpg ) ] (http://tech.money.pl/pkp-w-liczbach-tego-nie-wiesz-o-polskiej-kolei-0-1062480.html) *Wstrząsające liczby. Tego nie wiesz o polskiej kolei * Przed wojną między dużymi polskimi miastami jeździło się nawet dwa razy szybciej. - Oczekiwać teraz będziemy od Komisji na potwierdzenie zmiany programu operacyjnego, by umożliwić realizację projektów ratunkowych _ - powiedział minister. By zdążyć z wdrożeniem projektów ratunkowych, Polska chce m.in., aby KE zrezygnowała z wymogu przeprowadzenia pełnej oceny wpływu na środowisko. Nowak postuluje też o zwiększenie unijnego dofinansowania tych projektów.

Jak poinformowała z kolei Bieńkowska, KE _ pisemnie _ wyraziła zgodę na realizację projektów rewitalizacji polskich kolei ze środków UE. Komisja Europejska wskazywała wcześniej, że to właśnie takie projekty są szansą polskich kolei na wykorzystanie funduszy UE.

_ - Zespół, który pracuje nad całą listą projektów zidentyfikowanych w analizie KE, kończy swoje prace 25 kwietnia i wtedy jeszcze raz mamy się spotkać. Na dzisiaj konkluzja jest taka, że mamy zgodę na projekty rewitalizacyjne, czego do tej pory nie było _ - powiedziała. Zaznaczyła, że choć komisarz ds. transportu Siim Kallas nadal nie zgadza się na przeniesienie funduszy, to decyzję podejmie komisarz Hahn.

Niezależni eksperci na zlecenie KE przygotowali niedawno raport, z którego wynika, że 63 projekty kolejowe o wartości 7,8 mld euro (w tym współfinansowanie unijne to 4,4 mld euro) mają szansę na realizację za unijne pieniądze. Raport zawiera trzy warianty, w optymistycznym kolej straci 400 mln euro, nawet jeżeli wszystkie 63 projekty będzie w stanie zrealizować. Jak dotąd jednak KE nie przychyliła się do przenoszenia funduszy.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracimy pięc miliardów? Bruksela nie ustąpi Komisarze twardo o naszych żądaniach w sprawie pieniędzy na kolej: _ Nie będzie żadnych przesunięć na drogi _. Sławomir Nowak obiecuje, że nie stracimy ani centa.
Przepadnie nam 5 mld złotych? Bruksela... Bieńkowska: Komisja Europejska zastanawia się nad decyzją w sprawie, przesunięcia dofinansowania z inwestycji kolejowych na drogowe.
Kolej straci dotacje z UE. Zobacz ile i kiedy Minister zapowiedziała, że za 2 lata Polska ponownie zwróci się do Komisji Europejskiej o przeniesienie niewykorzystanych funduszy z projektów kolejowych na drogowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)