Notowania

fundusze unijne
26.02.2013 22:35

Fundusze unijne. W Łódzkim mają plan, jak je wydać

Radni sejmiku województwa łódzkiego przyjęli strategię rozwoju regionu łódzkiego do 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

*Radni sejmiku województwa łódzkiego przyjęli strategię rozwoju regionu łódzkiego do 2020 roku. Wśród głównych założeń wskazano: rozwój nowoczesnych technologii, transport, turystykę oraz wspieranie energetyki. *

Według przyjętych założeń obszarami strategicznymi w regionie łódzkim mają być zagłębie górniczo-energetyczne w okolicach Bełchatowa i Szczercowa, gdzie działają kopalnia węgla brunatnego oraz elektrownia.

Do ważnych elementów rozwoju regionu zaliczono zagłębie ceramiczno-budowlane w okolicach Opoczna i Tomaszowa.

Dokument zakłada też wspieranie m.in. północnej części regionu, gdzie rozwijane ma być rolnictwo.

Region łódzki - ze względu na swoje położenie i skrzyżowanie autostrad - powinien stać się centrum logistycznym. Zaznaczono też, że należy rozwijać sektory: tekstylny, odzieżowy czy farmaceutyczno-medyczny. W rozwoju regionu pomagać ma współpraca gospodarki z wyższymi uczelniami.

Jednym z celów na najbliższe lata jest poprawa komunikacji i rozwój nowoczesnego transportu. Województwo postawić ma również na turystykę.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia strategia zakłada skrupulatne wykorzystywanie środków unijnych, podkreśla rolę przedsiębiorczości w rozwoju regionu, a także stawia na rozwój kapitału ludzkiego.

W ubiegłym tygodniu wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski poinformował marszałków województw o proponowanych kwotach, jakie województwa będą miały do dyspozycji w programach regionalnych na lata 2014-2020. Województwo łódzkie ma otrzymać 1 mld 764 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister ujawnia na co pójdą pieniądze z Unii - _ Pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą wydawane nieco inaczej niż te z obecnego _ - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Polska dostanie od Unii jednak więcej pieniędzy Premier zapowiadał, że do 2020 roku otrzymamy z funduszy unijnych około 440 mld złotych. Okazuje się, że środków ma być więcej.
Gminy chcą 75 mln złotych. Mogą dostać 30 Do pomorskiego urzędu marszałkowskiego wpłynęły 54 wnioski o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
Tagi: fundusze unijne, pieniadze, unia europejska, euro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz