Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze zainwestowały w polskie firmy 122 mln euro

0
Podziel się:

Fundusze private equity i venture capital zainwestowały w polskie firmy w 2004 roku 122 mln euro wobec 130 mln euro rok wcześniej - poinformował na konferencji prasowej prezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) Paweł Gieryński.

"Inwestycje polskich firm zarządzających funduszami pe/vc utrzymały się na poziomie podobnym do roku poprzedniego i wyniosły 130 mln euro. Natomiast inwestycje pe/vc w polskie spółki były nieco niższe i wyniosły 122 mln euro" - powiedział Gieryński.

Dodał, że polskie firmy zarządzające funduszami zainwestowały w polskie spółki w ubiegłym roku około 80 mln euro, pozostałe 50 mln zł stanowiły inwestycje w regionie.

Natomiast pozostałych inwestycji w polskie spółki dokonały zagraniczne firmy zarządzając funduszami typu pe/vc.

Gieryński poinformował, że w 2004 roku odnotowano duży napływ środków do funduszy inwestujących w Polsce.

"Napływ nowych kapitałów do funduszy private equity i venture capital działających w Polsce zbliżył się do poziomu rekordowego osiągniętego w 2000 roku. Polskie firmy pe/vc pozyskały 303 mln euro nowych kapitałów do funduszy wobec 26 mln euro w 2003 roku" - powiedział prezes.

"Blisko 100 proc. kapitału pochodziło od inwestorów zagranicznych, gdyż inwestorzy krajowi stanowili tylko 0,1 proc. kapitału" - dodał.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych zrzesza inwestorów private equity i venture capital działających w Polsce. Do PSIK należy 29 firm zarządzających funduszami venture capital oraz 22 firmy współpracujące z sektorem pe/vc - kancelarie prawnicze, firmy konsultingowe i banki.

Członkowie PSIK zarządzają kapitałem o łącznej wartości około 18 miliardów złotych. W ich portfelach inwestycyjnych jest 250 polskich przedsiębiorstw i ponad 60 spółek z innych krajów Europy Środkowej.

Private equity to wszelkie inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Venture capital to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służące uruchomieniu danej spółki lub jej ekspansji.

Fundusze pe mogą inwestować także w spółki dojrzałe, planujące wejście na giełdę w przyszłości, wymagające restrukturyzacji lub zmieniające właścicieli.

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)