Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

G20: Potrzebny system ostrzegania przed kryzysem

0
Podziel się:

W Waszyngtonie nie zapadły żadne przełomowe decyzje.

G20: Potrzebny system ostrzegania przed kryzysem
(PAP/EPA)

Na zakończonym spotkaniu przywódców 20 państw, największych potęg gospodarczych świata, ustalono, że należy stworzyć system wczesnego ostrzegania przed kryzysem, w jaki obecnie pogrąża się globalna gospodarka.

Uczestnicy waszyngtońskiego szczytu zaproponowali powołanie _ rad nadzorczych _ złożonych z kontrolerów finansowych z wielu krajów, które miałyby lepiej wykrywać ryzyko związane ze spekulacjami finansowymi, jakie doprowadziły do krachu na rynku nieruchomości w USA. Właśnie ten krach zapoczątkował obecny kryzys.

We wspólnym oświadczeniu uczestnicy spotkania stwierdzili, że _ decydenci polityczni i kontrolerzy finansowi w niektórych krajach wysoko rozwiniętych nie docenili ryzyka powstającego na rynkach finansowych, nie dotrzymali kroku finansowym innowacjom i nie wzięli pod uwagę konsekwencji krajowych posunięć regulacyjnych _.

W oświadczeniu ostrzeżono, by nie wznosić barier handlowych, wezwano do większego zasilania aktywami finansowymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), poprawy standardów rachunkowości, a także umocnienia nadzoru nad firmami inwestycyjnymi prowadzącymi ryzykowne operacje finansowe oraz firmami oceniającymi wiarygodność kredytową.

ZOBACZ TAKŻE

G-20 Summit Looks For Answers CBS ang

Bardziej konkretne zalecenia w tych sprawach mają być opracowane do marca przyszłego roku. 30 kwietnia przywódcy 20 państw mają się spotkać ponownie.

W USA prezydentem będzie już wtedy Barack Obama. Prezydent- elekt nie brał udziału w waszyngtońskim spotkaniu, ale prezydent Bush powiedział, że został on dokładnie poinformowany o jego przebiegu i wynikach.

Przedmiotem obrad szczytu były także plany uchwalenia pakietów pobudzenia gospodarki. Nie uzgodniono jednak - na co nalegali niektórzy przywódcy - by wszystkie kraje wprowadziły takie plany w tym samym czasie.

W pierwszych komentarzach pojawiają się opinie, że na szczycie dominowały ogólnikowe deklaracje, podczas gdy _ diabeł tkwi w szczegółach _.

ZOBACZ TAKŻE:
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)