Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

G8 i G20 w Kanadzie, temat: kryzys i finanse

0
Podziel się

Prezydent USA zaapelował do przywódców o nie osłabianie wzrostu gospodarczego.

G8 i G20 w Kanadzie, temat: kryzys i finanse
(PAP/EPA)
bDgrnslh

W Huntsville na północ od Toronto w Kanadzie rozpocznie się jutro dwudniowe spotkanie przywódców krajów klubu G8, zrzeszającego najbardziej uprzemysłowione mocarstwa świata.

Szczyt ten poprzedzi kolejne spotkanie przywódców państw, tym razem 20, stanowiących później utworzoną grupę G20, lepiej odzwierciedlającą obecny układ wpływów politycznych i ekonomicznych na świecie. Będzie miało ono miejsce w sobotę i niedzielę w Toronto.

Media oczekują, że na szczycie grupy G8 - w skład której wchodzą USA, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Kanada i Włochy - przywódcy skupia się tym razem głównie na zagadnieniach gospodarczych nabrzmiałych po kryzysie finansowym 2008 r.

Chiny, mające silniejszą gospodarkę niż większość członków klubu G8, mają uczestniczyć na statusie obserwatora.

bDgrnslj

Przed spotkaniem prezydent Barack Obama rozesłał list do liderów pozostałych państw z apelem, aby w dążeniu do redukcji deficytów budżetowych nie osłabiali czynników wzrostu ekonomicznego. Administracji USA zależy na wzroście w krajach Europy, gdyż liczy na zwiększenie możliwości eksportu amerykańskich towarów.

Obama apeluje o wspomaganie wzrostu. Zobacz materiał Trade The Trends (ang.):

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/kanada;przygotowania;do;szczytu;g-20;w;toronto,galeria,3873,0.html)Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła jednak, że zmniejszenie deficytów budżetowychpowinno być najważniejszym tematem rozmów i narad w Toronto. Problem ten stał się powodem niedawnego kryzysu w strefie euro, w wyniku niewypłacalności wysoko zadłużonej Grecji.

Przedmiotem dyskusji na szczycie G8 będzie też inicjatywa Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji w sprawie nałożenia na banki nowego podatku, który ma pomóc w pokryciu kosztów walki z kryzysami finansowymi.

Na spotkaniu omawiana też będzie tzw. inicjatywa Muskoka, czyli program pomocy dla najbiedniejszych krajów w dziedzinie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem. Łączy się z nim nadzieję na zmniejszenie śmiertelności rodzących matek, niemowląt i małych dzieci w tych krajach.

bDgrnslp

Kontrowersje wywołuje jednak tu kwestia aborcji. Autorzy programu nie przewidzieli jej finansowania z funduszy publicznych, co krytykują niektóre rządy.

Na szczycie G8 mają mieć miejsce też rozmowy na temat kluczowych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, jak konflikty z Iranem i Koreą Północną na tle programów atomowych tych krajów.

ZOBACZ TAKŻE:

bDgrnslK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)