Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Wiesław Gałązka
|

Gałązka: Deklerykalizacją lewica nie wygra wyborów

0
Podziel się:

Nie tak dawno, podczas pracy nad programem partyjnym, w środowisku SLD rozważano nawet zakaz zapraszania hierarchów kościelnych na obchody świąt państwowych.

Gałązka: Deklerykalizacją lewica nie wygra wyborów

Nie tak dawno, podczas pracy nad programem partyjnym, w środowisku SLD rozważano nawet zakaz zapraszania hierarchów kościelnych na obchody świąt państwowych. Teraz aktywiści z ulicy Rozbrat chcą wprowadzenia radykalnych zmian w systemie edukacji- wprowadzenia do programu nauczania obowiązkowych zajęć wychowania seksualnego.

Żądają także debaty w Sejmie na temat lekcji religii i etyki w szkołach. Podobno _ autorzy analizy przeprowadzonej przez Sojusz radzą by z postulatami iść jeszcze dalej. Pojawić się więc może propozycja, aby nieobowiązkowe lekcje religii były realizowane poza budynkiem szkoły. Szkoła oczywiście będzie mogła użyczyć katechecie jedną ze swoich sal na lekcje religii, ale za opłatą po cenach rynkowych za wynajem - wynika z postulatu lewicy. Zakończyć miałoby się także finansowanie pensji katechetów z budżetu państwa _ [Gazeta Wyborcza 31-08-2010].

Jeśli deklerykalizacja ma być główną bronią tej partii, to nie należy spodziewać się, że po przyszłorocznych wyborach zobaczymy w Sejmie wielu posłów Sojuszu. Jeśli jednak jest to tylko część strategii marketingowej lewicy, to temat ten pojawił się w dobrym momencie.

Z jednej strony hierarchowie kościelni pogubili się w politycznej grze wokół pałacowego krzyża, twierdząc, iż to nie ich sprawa. Z drugiej strony rządząca partia próbuje listownie przekupywać proboszczów obietnicami wsparcia finansowego w zamian za wsparcie polityczne, a minister konsultuje projekt ustawy o równouprawnieniu z Episkopatem...

I znowu - z jednej strony Trybunał Konstytucyjny uznał, że kontrowersyjne wliczanie ocen z religii do średniej na świadectwie nie narusza ustawy zasadniczej. Z drugiej strony, Trybunał w Strasburgu zawyrokował, iż brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki zamiast religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (doszło do naruszenia art. 14 Konwencji, zakazującego dyskryminacji w związku z art. 9, gwarantującym wolność myśli, sumienia i wyznania). W uzasadnieniu Trybunał podkreślił, że uczniowie uczęszczający na religię mają na świadectwie ocenę, podczas gdy osoba niewierząca, która chciała uczęszczać na etykę, ma w tym miejscu przekreślone słowa religia/etyka (co wpływa na średnią z ocen).

Tu warto dodać, że już na początku roku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zarządził, iż uczęszczający na lekcje religii uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych archidiecezji gdańskiej muszą mieć stosowne potwierdzenie w postaci indeksu (w cenie _ co łaska _). _ To dobry pomysł – oceniono w radzie katechetycznej Episkopatu. – Ze świadectwa szkolonego nie wynika, czy ktoś chodził na lekcje religii Kościoła rzymskokatolickiego, czy po prostu na świecką etykę _.

Wówczas pomysł ten niezbyt pozytywnie ocenili młodzi kapłani z Pomorza: _ Nic nie wiadomo, by Chrystus rozdawał jakikolwiek rodzaj legitymacji przy okazji Kazania na Górze. Uczeń ma widzieć w księdzu nie pana od indeksów, ale przyjaciela, który pomaga zrozumieć trudności wiary i świata. Biurokratyczne metody nie zastąpią pracy duszpasterskiej, a prawda jest taka, że polski Kościół ma coraz gorsze kontakty z młodzieżą i ją traci w błyskawicznym tempie. Nie tylko zresztą z młodzieżą, bo coraz częściej się zdarza, że w wielkim bloku mieszkalnym kolędę przyjmuje tylko kilka rodzin _. [Gazeta Wyborcza 02-02-2010]

W tym samym czasie Episkopat Polski poinformował, że w ciągu ostatnich 10 lat o prawie 18 proc. spadła liczba alumnów seminariów diecezjalnych. Według Komisji ds. powołań z Konsulty Zakonów i Zgromadzeń Żeńskich, spada również liczba powołań wśród kobiet. _ - Przychodzą do nas coraz bardziej niedojrzali kandydaci, z dobrą wolą, ale to dzieci toksycznych nieraz mediów, dzieci cywilizacji liberalizmu, w której wolność jest ważniejsza niż człowiek. To dzieci naszych czasów, dla których odpowiedzialność, wierność, dyscyplina to zupełnie obcy świat _ – skomentował jeden z księży, nie wspominając, że kandydaci z pewnością uczęszczali na lekcje religii.

-_ Lewica rozpoczyna walkę z religią w szkołach. W zamian wychowanie seksualne _ – brzmi tytuł w jednej z gazet. Jednak walka to z góry przegrana. Prędzej bowiem należy spodziewać się, że katecheci pozostaną w szkołach, a chcący uniknąć _ kreski _ na maturalnym świadectwie uczniowie wyniosą się do salek _ antykatech-etycznych _, gdzie zresztą też będą mogli poznać myśli niektórych kapłanów.

Na przykład Józefa Tisznera: _ Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi _. Może pilniejszych uczniów zachęci to nawet do przeczytania _ Naszych okupantów _, _ Dziewic konsystorskich _ i _ Reflektorem w mrok _ Boya? Albo tekstów przedwojennego poety i satyryka Jerzego Paczkowskiego, który nazywał Polskę _ Klechistanem _, twierdząc, że w niej _ za dużo święconej wody – za mało zwykłego mydła _...

To mogłoby być groźniejsze, niż wprowadzenie wychowania seksualnego. Przecież na półkach księgarskich pojawiła się już książka duszpasterza i twórcy _ teologii orgazmu _ Ksawerego Knotza, zatytułowana _ Seks jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga. Dostępne są także poradniki: Seks po chrześcijańsku. Jak wykorzystywać w pełni Boży dar płciowości _ oraz _ Domowy kurs naturalnego planowania rodziny _. Od ponad pół roku funkcjonuje też internetowy seks – shop dla katolików: alkowa.net.pl.

Może więc pomysł SLD znajdzie uznanie MEN-u?

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t103107.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;nie;chce;kapelanow;i;religii;w;szkolach,45,0,651821.html) SLD nie chce kapelanów i religii w szkołach Impulsem do prac nad nowym dokumentem były zamieszki przed Pałacem Prezydenckim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t89575.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;trzeba;rozdzielic;panstwo;i;kosciol,43,0,666923.html) Arłukowicz: Trzeba rozdzielić państwo i Kościół SLD chce debaty na temat wolności obywatelskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t103609.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;zbiera;podpisy;pod;sprzeciwem;wobec;krzyza,255,0,653823.html) SLD zbiera podpisy pod sprzeciwem wobec krzyża Partia chce, by rząd lub prezydent przenieśli symbol do pobliskiego kościoła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t80883.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/panstwo;daje;za;duzo;na;katolickie;uczelnie,200,0,566216.html) Państwo daje za dużo na katolickie uczelnie? Szkoły wyznaniowe dostały 600 mln zł z budżetu ) w ciągu czterech lat. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny.

Autor jest niezależnym konsultantem w zakresie marketingu politycznego i wyborczego

wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)