Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gambia chce zostać rajem podatkowym dla bogaczy

0
Podziel się:

Centralnym elementem strategii kraju jest możliwość rejestrowania firm przez internet.

Yahya Jammeh, prezydent Gambii
Yahya Jammeh, prezydent Gambii (AP/Fotolink/East News)

Zajmuje skrawek lądu o szerokości 50 km, mieszka w niej niecałe 1 mln 700 tys. osób, do tej pory eksportowała głównie orzeszki ziemne - teraz zachodnioafrykańska Gambia chciałaby dołączyć do grupy państw czerpiących zyski ze statusu raju podatkowego.

_ The Economist _ pisze, że centralnym elementem strategii kraju jest możliwość rejestrowania firm przez internet, dzięki czemu szybko i tanio można założyć tam niejawne fundusze powiernicze, czy tajne spółki. Dzięki nim krezusi z całego świata mogą uciekać przed rodzimymi fiskusami.

_ Warto rozważyć otwarcie offshorowego rachunku bankowego, dzięki któremu twoje pieniądze pracując za granicą, będą wolne od podatku _ - zachęca obcokrajowców strona internetowa accessgambia.com

Specjaliści od finansów z Crowe Horwath International zwrócili uwagę, że Gambia dzięki swoim zachętom podatkowym i temu, że należy do globalnych stref przedsiębiorczości (Global Enterprise Zones) zalicza się obecnie do najatrakcyjniejszych środowisk biznesowych na świecie.

Dzięki przyjętym w tym roku rozwiązaniom prawnym, osoby które uzyskają status rezydenta i prowadzą firmę w Gambii, nie płacą podatku od zysku, nawet jeśli był on wypracowany za granicą.

Takie podejście przyciąga chcących optymalizować podatki, ale z drugiej strony ściąga na Gambię niezadowolenie krajów rozwiniętych.

Pod koniec lipca na spotkaniu ministrów finansów G20 w Moskwie przedstawiono plan reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom wykorzystywania luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) chce przeformułowania międzynarodowych zasad podatkowych, by ukrócić obecny globalny _ chaos podatkowy _.

Jednak pokusa dla małych krajów, by ściągać do siebie kapitał i inwestycje poprzez bardzo niskie lub brak podatków pozostaje duża. W Europie taki model wybrał m.in. Cypr, Luksemburg, czy Malta.

_ Economist _ zauważył, że ze względu na międzynarodową presję, część szukających możliwości płacenia niższych podatków w takich miejscach jak np. Karaiby, może przenieść swoje rezydentury do nowego raju podatkowego.

Gambia nie jest jedynym krajem afrykańskim, który próbuje swych sił w tym _ biznesie _. Starania takie podjęła też Ghana w 2011 r., jednak ostatecznie ostrzeżona przez OECD nie przyjęła przepisów, które dałyby jej status bankowego centrum offshore.

Według szacunków ekspertów w rejestrach gambijskich jest obecnie kilkaset firm, które optymalizują swoje podatki w tym kraju. By jednak można było mówić o sukcesie strategii takich firm musi być tysiące - mówi cytowany przez Economista menager Charlotte Pawar.

Od późnych lat 80 tylko czterem krajom udało się odnieść duży sukces jeśli chodzi o ustanowienie raju podatkowego, wśród nich były m.in. Seszele i Mauritius.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)