Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz-System podwyższy kapitał zakładowy Polskiego LNG

0
Podziel się:

Środki zostaną przeznaczone na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu.

Gaz-System podwyższy kapitał zakładowy Polskiego LNG
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Gaz-System planuje w czwartym kwartale tego roku podwyższenie kapitału zakładowego spółki zależnej Polskie LNG o 300 mln zł - poinformował prezes firmy Jan Chadam. Środki zostaną przeznaczone na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu.

Spółka Polskie LNG powstała w 2007 r., aby zbudować instalację do odbioru skroplonego gazu ziemnego, dostarczanego drogą morską do kraju. W pierwszym etapie działania terminalu ma on odbierać 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie możliwe ma być zwiększenie odbioru do 7,5 mld m sześc., co stanowi około 50 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce.

Oprócz spółki Polskie LNG, która odpowiada za budowę lądowej części terminalu, w realizację inwestycji zaangażowane są również: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Planowany termin ukończenia terminalu to koniec czerwca 2014 r.

Obiekt w Świnoujściu będzie pierwszym umożliwiającym odbiór gazu skroplonego i pierwszą tak dużą inwestycją w rejonie Morza Bałtyckiego. Jego włączenie w sieć przesyłową, tworzoną w ramach korytarza Północ-Południe, umożliwi zwiększenie dywersyfikacji źródeł pozyskania gazu nie tylko dla Polski, ale także dla Czech, Węgier i Słowacji.

Gaz-System zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Kluczowa inwestycje powstanie w terminie? Termin oddania do użytku budowanego w Świnoujściu terminalu LNG nie jest zagrożony - twierdzi inwestor.
Gazociąg Polska-Litwa będzie miał studium wykonalności Prace analityczne nad połączeniem gazowym Polska-Litwa są współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu Transeuropejskiej Sieci Energetycznej.
Gigantyczna inwestycja polskiego koncernu Prawie trzy miliardy złotych chcą przeznaczyć na rozwój swojej działalności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)