Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy będzie kosztował państwo 50 mld złotych

0
Podziel się:

Tylko w przeciągu najbliższych 2 lat wydamy 5 mld złotych - przyznaje minister skarbu państwa.

Gaz łupkowy będzie kosztował państwo 50 mld złotych
(Reporter)
bFfwjoNx

W dłuższym terminie w wydobycie gazu łupkowego będzie trzeba zainwestować około 50 mld zł - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że w najbliższych dwóch latach inwestycje w gaz łupkowy wyniosą około 5 mld zł.

Budzanowski wyjaśniał, że około roku 2020 Polska powinna dwukrotnie zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu, które dziś wynosi około 4 mld m sześc. rocznie. Podkreślał, że chodzi o wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych (gaz ziemny występuje oprócz złóż konwencjonalnych, w postaci rozproszonej w niewielkich porach skalnych, to tzw. gaz z łupków), ale strategia państwa jest ukierunkowana na rozwój wydobycia tego drugiego.

_ - Biorąc pod uwagę upływający w 2022 roku kontrakt rosyjski (chodzi o tzw. kontrakt jamalski), trzy lata wcześniej musimy być bardzo konkretnie przygotowani na znaczące zwiększanie krajowego wydobycia gazu. Ale z tym związane są wydatki inwestycyjne, ponoszone zarówno przez spółki Skarbu Państwa, które posiadają najwięcej koncesji, jak i przez prywatnych inwestorów _ - mówił minister.

bFfwjoNz

Jak dodał, aby do tego czasu osiągnąć cel i stworzyć sto _ padów _ - miejsc wydobycia gazu łupkowego na terenie kraju, wiąże się to z _ ogromnym poziomem wydatków, które muszą być poniesione _, rzędu 50 mld zł.

Minister skarbu dodał, że jeżeli chodzi o najbliższe dwa lata, to inwestycje w gaz łupkowy wyniosą około 5 mld zł. Wyjaśniał, że w tej kwocie zawiera się porozumienie między spółkami Skarbu Państwa, przewidujące budowę trzech kopalń gazu łupkowego na Pomorzu za 1 mld 720 mln zł. Do tego dochodzą kolejne inwestycje, ponoszone przez PKN Orlen, który już dziś wydaje na to setki milionów. Krótkoterminowo to co najmniej 5 mld zł - dodał Budzanowski.

Zastrzegł, że te wydatki mogą być wyższe. Jak mówił, tak się stanie, jeżeli np. w wyniku planowanych na ten rok zabiegów szczelinowania odwiertu w Lubocinie okaże się, że jest tam wystarczająco dużo gazu, by zaprojektować kopalnię z wykorzystaniem 10 czy 12 odwiertów.

Czytaj więcej w Money.pl
Powstanie 155 tysięcy nowych miejsc pracy. Zaskakujący raport Najbardziej zyskają przemysł metalurgiczny, handel detaliczny i hurtowy.
Gaz z łupków w Polsce? Są pierwsze terminy Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenia, że realnym terminem jest przełom 2014 i 2015 roku. Wydobycie miałoby wówczas sięgnąć 0,5-1 mld metrów sześciennych.
Podejrzewają, że mamy duże złoża ropy Technologia wydobycia ropy łupkowej jest podobna do technologii eksploatacji gazu z łupków.
bFfwjoOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)