Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz łupkowy dzieli Brytyjczyków

0
Podziel się

Chodzi o metodę poszukiwania gazu z łupków.

Gaz łupkowy dzieli Brytyjczyków
(Paweł Skraba/Reporter)
bEqGFHFN

Czterdzieści procent Brytyjczyków popiera zastosowanie szczelinowania hydraulicznego przy poszukiwaniu gazu z łupków w ich okolicy i tyle samo jest temu przeciwnych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę ICM Research na zlecenie dziennika The Guardian.

Poparcie dla szczelinowania hydraulicznego bez konkretyzacji miejsca jego przeprowadzania wyraziło natomiast 44 proc. respondentów, a 30 proc. było temu przeciwnych. Pozostali byli niezdecydowani.

Część komentatorów uważa, że taki wynik sondażu jest porażką rządu, który konsekwentnie wyraża poparcie dla poszukiwań gazu z łupków w Wielkiej Brytanii. W ostatnich dniach głos w tej sprawie zabrał premier David Cameron, który zapewniał Brytyjczyków, że poszukiwania będą w pełni bezpieczne, a mieszkańcy rejonów wydobycia mogą liczyć na znaczące korzyści finansowe.

bEqGFHFP

Wśród Brytyjskich ekspertów nie brakuje jednak głosów, że nawet jeśli szacunki potencjału złóż łupkowych okażą się prawdziwe, a samo wydobycie będzie opłacalne, to i tak gaz ze złóż niekonwencjonalnych nie wpłynie znacząco na wysokość płaconych przez konsumentów rachunków.

Ich zdaniem w perspektywie najbliższych dwóch dekad nie ma bowiem szans na uniezależnienie się Wielkiej Brytanii od importu gazu, a wszelkie prognozy dotyczące trendów rynkowych mówią o zwyżce światowych cen gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ulgi dla firm inwestujących w gaz z łupków? Mają nadzieję na ożywienie rynku energetycznego w kraju i obniżenie kosztów energii dla obywateli - zapowiedział minister finansów.
Mają gazu łupkowego na co najmniej 40 lat? Brytyjski Urząd Badań Geologicznych ocenia obecnie zasoby gazu łupkowego na prawie 37 bilionów metrów sześciennych.
Przeznaczą na to ponad 5 mld złotych Prace prowadzone są w miejscowości Nowy Uścimów (Lubelskie, gmina Uścimów, powiat lubartowski) i potrwają około 45 dni. Głębokość otworu wiertniczego zaplanowano na 3520 m.
bEqGFHGq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)