Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy: Kusimy Amerykanów łagodnym prawem

0
Podziel się:

Regulacje dotyczące wydobycia wzorowane będą na prawie USA.

Gaz łupkowy: Kusimy Amerykanów łagodnym prawem
(Seesea/Dreamstime)

Polska będzie się wzorować na Stanach Zjednoczonych przy opracowaniu prawa regulującego wydobycie gazu łupkowego. Podczas spotkania polsko-amerykańskiej komisji gospodarczej w Waszyngtonie wiceminister gospodarki Marcin Korolec wystąpi do Amerykanów o pomoc w tej sprawie.

Jesienią do Stanów Zjednoczonych ma pojechać polska delegacja. Urzędnicy zapoznają się tam z zasadami ochrony środowiska, praw własności, wysokości odpłat za użytkowanie pól, regułami wspólnego wykorzystania infrastruktury przesyłowej przez różne firmy wydobywcze i innymi warunkami wydobycia gazu łupkowego - ustalił _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Czołowe amerykańskie koncerny energetyczne jak ExxonMobil i Marathon Oil uzyskały już koncesje na eksploracje złóż w Polsce. Obejmują one pas biegnący od Pomorza Zachodniego po Bieszczady. Amerykanie chcą przeprowadzić tam wiele tysięcy próbnych wierceń, aby określić, gdzie znajdują się największe złoża. Zdaniem Amerykanów warunki w Polsce są porównywalne z tymi, jakie występują w największych złożach w Stanach Zjednoczonych.

Dopiero za 2 - 3 lata Amerykanie ostatecznie podejmą decyzję, czy zaangażować miliony dolarów w Polsce. Przyjęcie rozwiązań prawnych podobnych do tych, jakie obowiązują za Oceanem, powinno ich do tego zachęcić. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy o ochronie środowiska są w Stanach Zjednoczonych mniej restrykcyjne niż w UE.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)