Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy: Rząd poda wysokość podatków od wydobycia

0
Podziel się:

Główny geolog kraju przyznaje, że kwestia potencjalnych podatków od gazu łupkowego budzi wielkie emocje, dlatego ustawa ma tę kwestię rozstrzygnąć od razu.

Gaz łupkowy: Rząd poda wysokość podatków od wydobycia
(Skraba/REPORTER)

We wtorek poznamy wysokość podatków, które za wydobycie gazu łupkowego mają płacić koncerny energetyczne. Wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak w rozmowie z IAR przekonuje, że ujawnienie propozycji ma _ skrócić dyskusję na ten temat _.

W poniedziałek premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce, m.in. gazu łupkowego. Pierwotnie zakładano, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany w czerwcu.

Główny geolog kraju Piotr Woźniak przyznaje, że kwestia potencjalnych podatków od _ łupków _ budzi wielkie emocje, dlatego ustawa ma tę kwestię rozstrzygnąć od razu.

- _ Bardzo nam zależy na tym, żeby stawki podatkowe albo przynajmniej ramy były od razu w założeniach ujawnione. Po to, aby skrócić dyskusje o tym, jakie mogłyby być w ogóle _ - powiedział wiceminister.

Obecnie koncerny za 1 tysiąc metrów sześciennych wydobytego gazu płacą około 6 złotych. Piotr Woźniak nie chciał zdradzić jakie konkretne propozycje podatków znajdą się ustawie dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce. Główny geolog kraju wierzy, że nowe obciążenia nie zniechęcą inwestorów do szukania _ łupków _ w kraju.

- _ Chyba udało się przekonać wszystkich zainteresowanych do tego, że korzyści z tego, że dobrze uregulujemy przemysł, który dopiero się w bólach rodzi, i łatwo zachęcimy dobrych inwestorów, będzie korzystniejsze niż to, gdybysmy mieli się skupiać nad sprawami fiskalnymi. Bo to zawsze można zrobić. Ten dylemat chyba został rozstrzygnięty na korzyść rozwoju przemysłu i rozwoju rynku gazu, który za pomoca złóż krajowych można bardzo dobrze i dość szubko poprawić _ - stwierdził Woźniak.

Piotr Woźniak potwierdził, że ustawa dotycząca wydobycia węglowodorów zakłada utworzenie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Ma to być strategiczna spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa. Jej zadaniem ma być nadzorowanie działalności sektora wydobywczego.

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój jego wydobycia może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma PGNiG. PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
_ To rząd blokuje wydobycie gazu z łupków _ Brak regulacji naraża Skarb Państwa na straty, a koncesje _ mogą się znaleźć w rękach podmiotów Polsce wrogich _.
Ten raport to zielone światło dla _ łupków _ Komisja Parlamentu Europejskiego poparła raport dotyczący wydobycia gazu łupkowego, który jest korzystny dla Polski.
Ich problemy pomogą gazowi łupkowemu - _ Wiele czynników przemawia na rzecz większej samowystarczalności krajów, które są postawione wobec takiej potęgi jak Gazprom _- mówi Janusz Lewandowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)