Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy się opłaci? Dużo zależy od...

0
Podziel się:

Opłacalność wydobycia gazu łupkowego w Polsce zależeć będzie od wysokości podatków

Gaz łupkowy się opłaci? Dużo zależy od...
(Skraba/REPORTER)

Opłacalność wydobycia gazu łupkowego w Polsce zależeć będzie od wysokości podatków - twierdzi ekspert energetyczny Andrzej Szcześniak. Dziś mamy poznać wysokość danin, które za wydobycie gazu niekonwencjonalnego mają płacić koncerny energetyczne.

Rada Ministrów zajmuje się projektem ustawy dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce, m.in. gazu łupkowego. Pierwotnie zakładano, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany w czerwcu.

Andrzej Szcześniak przekonuje, że zapowiadana przez rząd rewolucja gazowa bez początkowo niskich podatków, się nie powiedzie.

_ - Kluczowa jest kwestia podatków. Jakie są koszty, jakie są podatki i jakie są ceny na rynku. Mamy dzisiaj chyba najniższe podatki od wydobycia gazu, bo jest to 1 proc. ceny i mamy jedne z najniższych podatków dochodowych od sektora naftowego. Obecna sytuacja dla inwestorów jest więc świetna. Natomiast wszyscy wiedzą, że tak nie zostanie - tłumaczy ekspert . _

POSŁUCHAJ ANDRZEJA SZCZĘŚNIAKA:

źródło: IAR

Według _ Rzeczpospolitej _, daniny publiczne firm wydobywających w Polsce gaz i ropę, nie przekroczą 45 procent. Ustawa ma przewidywać, że narodowa spółka obowiązkowo będzie wchodzić w skład wszelkich konsorcjów wydobywczych. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski przekonywał w radiowej Jedynce , że polskie spółki ciągle są liderami w poszukiwaniach gazu łupkowego.

Polityk podkreślił, że wycofanie się koncernu Exxon/Mobil z poszukiwania tego gazu w Polsce nie jest problemem. Jak dodał, koncern nie wycofał się ze wszystkich koncesji, a część z nich przejmie jedna ze spółek Skarbu Państwa. Minister dodał, że polskie spółki są właścicielami ponad 220 koncesji na wydobycie gazu.

Ustawa dotycząca wydobycia węglowodorów zakłada również utworzenie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Ma to być strategiczna spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa. Jej zadaniem ma być nadzorowanie działalności sektora wydobywczego.

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój wydobycia gazu łupkowego, może wymagać inwestycji na poziomie 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma PGNiG. Z kolei PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd odstraszy inwestorów? Ma pomysł na podatki Dziś ma się okazać, jak wysokie podatki będą płaciły koncerny energetyczne za wydobycie gazu łupkowego.
Minister przyznał, że mamy problem z gazem Minister przyznał, że prace nad nową ustawa, regulującą kwestie wydobywania węglowodorów okazały się niesłychanie trudne.
Gazprom nie nadąża za rynkiem? Oto przyczyny Unijny komisarz Joaquin Almunia powiedział w PE, że stosowana przez Gazprom formuła cenowa w kontraktach z krajami Europy Środkowo-Wschodniej jest przestarzała i nieuzasadniona rynkowo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)