Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Brytyjczycy zainteresowani projektem

0
Podziel się:

Na pojutrze zaplanowano robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona na temat polskich inwestycji w sprawie gazu z łupków.

Gaz łupkowy w Polsce. Brytyjczycy zainteresowani projektem
(Waszkiewicz/Reporter)
bEssuvWZ

Na pojutrze w Warszawie zaplanowano robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona na temat polskich inwestycji i rozwiązań prawnych w sprawie gazu z łupków - poinformował rzecznik resortu Paweł Mikusek.

_ - Brytyjczycy są zainteresowani naszymi regulacjami w zakresie poszukiwania i wydobywania gazu z łupków _ - dodał Mikusek. Przypomniał, że Wielka Brytania, tak jak Polska chce wydobywać gaz ze źródeł niekonwencjonalnych. W ostatnim budżecie na rok obrachunkowy 2013-14, minister finansów George Osborne wprowadził ulgi podatkowe dla firm poszukujących i eksploatujących złoża gazu z łupków. Część zysków ma trafić do społeczności lokalnych.

Rzecznik resortu środowiska ocenił, że Polska dla partnerów brytyjskich jest dobrym przykładem, ponieważ w naszym kraju poszukiwania gazu z łupków są faktycznie dokonywane. _ - Chodzi o to, by prawo było przejrzyste, tak aby inwestorzy wiedzieli jak się organizować _ - zaznaczył.

bEssuvXb

Mikusek poinformował również, że Paterson we wtorek odwiedzi Pomorze gdzie prowadzone są prace poszukiwawcze. Pod koniec lipca wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak powiedział, że w Polsce wykonano 46 otworów wiertniczych w poszukiwaniu gazu z łupków. W jedenastu dokonano tzw. wierceń poziomych, a cztery są w toku. Dodał, że dokonano też 6 pełnych szczelinowań hydraulicznych.

Prace poszukiwawcze wykonuje obecnie 18 spółek. Do 25 lipca wydano 103 koncesje na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Zdaniem Woźniaka, ich liczba w ciągu dwóch lat prawdopodobnie się nie zmieni i będzie oscylowała w granicach 100.

Według Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), gazu z łupków może być 350-750 mld metrów sześciennych. Szacunek ten obejmuje obszary tzw. pasa łupkowego, które ciągną się przez Polskę, włącznie z obszarami morskimi. Zdaniem PIG możliwe jest nadal rozpoczęcie wydobycia przemysłowego gazu z łupków pod koniec 2014 roku, choć w niewielkiej ilości.

Dotychczas z projektów poszukiwania gazu łupkowego w Polsce wycofały się ExxonMobile i Talisman Energy, decyzję taką podjął też Marathon Oil Poland.

bEssuvXh

Według Trevora Sikorskiego, analityka Energy Aspects w Londynie, w 2025 roku produkcja gazu z łupków w Polsce będzie stanowiła 50 proc. całego wydobycia w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, produkcja gazu z łupków w 2020 r. we Wspólnocie 17 mld m sześć., czyli 4 proc. obecnego zużycia. Zdaniem analityka Polska i Wielka Brytania będą pierwszymi krajami, które rozpoczną komercyjną produkcję gazu z łupków. Stanie się to w 2017 i 2018 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Do końca roku ma być wiadomo, co zrobimy z gazem z łupków - _ W Polsce stawiamy po pierwsze na rodzime złoża paliw i na niską cenę energii elektrycznej _ - powiedział minister Korolec.
Resort ma pomysł na pobudzenie inwestycji Aby zachęcić firmy do inwestycji Ministerstwo Finansów zaproponuje wprowadzenie możliwości przyspieszonej amortyzacji środków trwałych w latach 2014-2016.
Obama zaproponował obniżenie podatków Amerykański prezydent chce w ten sposób zyskać poparcie opozycji dla jego inwestycyjnych projektów.
bEssuvXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)