Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Rząd przyjął założenia ustawy

0
Podziel się:

Nie będzie specjalnego urzędu do spraw wydobycia gazu łupkowego. Będą za to wyższe podatki od złóż gazu i ropy.

Gaz łupkowy w Polsce. Rząd przyjął założenia ustawy
(Paweł Skraba/Reporter)

Nie będzie specjalnego urzędu do spraw wydobycia gazu łupkowego. Będą za to wyższe podatki od złóż gazu i ropy. Rząd przyjął założenia dotyczące tak zwanej _ ustawy łupkowej _.

Rząd zamierza wprowadzić 5-procentowy podatek od wartości wydobytego gazu łupkowego i 10-procentowy dotyczący ropy naftowej. W przyszłości 25-procentowy podatek ma być od zysków z wydobycia. Wzrasta też prawie 6-krotnie opłata eksploatacyjna za wydobyte węglowodory. Dochody z tej daniny w 90 proc. trafią do władz lokalnych.

Minister środowiska Marcin Korolec przyznawał, że propozycje podatków dotyczą gazu, którego nie wiadomo nadal, ile dokładnie jest. Ale, jak mówił minister, _ musimy wprowadzić regulacje, która pomoże inwestorom w odkryciu tych wszystkih niewiadomych kart. _

Nowe podatki wejdą w życie najwcześniej za trzy lata. Łupkami w rządzie nie zajmie się mimo wcześniejszych spekulacji specjalny pełnomocnik, ale będzie to zadanie przede wszystkim ministerstwa środowiska, przyznawał Donald Tusk._ - Wiceminister Woźniak ma wszystkie nasze pełnomocnistwa, żeby koordynować te prace. Nie będzie odrębnego urzędu dla tej sprawy _- mówił.

Konsultacje dotyczące ustawy łupkowej powinny rozpocząć się w listopadzie.

Czytaj więcej w Money.pl
To jest policzek dla Tuska. Nie zrobił nic! - Tuskometr Premier przedstawi dzisiaj drugie expose, a nie zrealizował jeszcze wszystkich zapowiedzi z pierwszego. Oto podsumowanie pracy rządu.
Tak rząd będzie pomagał rodzicom. Podniosą progi Najwięcej zyskają na tym rodziny wielodzietne. O ulgę będą mogli starać się również zamożniejsi Polacy.
Nowy podatek. Rząd już nad tym pracuje Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Środowiska chcą opublikować projekt podatku jeszcze w czerwcu - poinformował wczoraj dziennikarzy minister środowiska Marcin Korolec.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)