Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gaz łupkowy w Polsce. Środowisko nie ucierpi

Gaz łupkowy w Polsce. Środowisko nie ucierpi

Fot. Paweł Skraba/Reporter

Jutro w Parlamencie Europejskim zostanie złożony projekt raportu o gazie niekonwencjonalnym. Wynika z niego, że wydobycie gazu łupkowego jest bezpieczne, jeśli tylko są przestrzegane technologie.

W dokumencie stwierdzono, że nowe regulacje prawne w tym zakresie nie są potrzebne, wystarczy respektować istniejące. Debatę poświęconą poszukiwaniom i wydobyciu gazu łupkowego europosłowie zaplanowali na 25 kwietnia.

Autor dokumentu, polski eurodeputowany Bogusław Sonik, powiedział dziennikarzom, że to odpowiedź parlamentu na obserwowany w Brukseli antyłupkowy lobbing. Poseł-sprawozdawca przyznał, że ostatnio wypowiedzi europejskich polityków i analityków przeciwko łupkom przycichły, ale nie wyklucza, iż projekt spotka się z oporem. Wspomniał o przygotowywanej przez Komisję Europejską dyrektywie wodnej. Może się w niej na przykład pojawić zakaz stosowania substancji wykorzystywanych przy szczelinowaniu łupków.

Bogusław Sonik proponuje zobowiązanie firm poszukiwawczych do ujawnienia szczegółów technologicznych, w szczególności chodzi o związki chemiczne wtłaczane wraz z wodą do odwiertów. Na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że nie można w tym przypadku zasłaniać się tajemnicą firmy.

Eurodeputowany podkreślił też konieczność dobrego komunikowania się z miejscową społecznością, tak by rozwiać obawy co do skali ingerencji w środowisko naturalne przy prowadzeniu wierceń. Zwrócił uwagę na fakt, że wieże wiertnicze znikają po trzech miesiącach, a na miejscu odwiertu pozostają niewielkie głowice. Problemem są drogi, które - jego zdaniem - trzeba wzmocnić, bo będą musiały nimi przejechać do każdego odwiertu dwa, trzy tysiące cystern z wodą.

Bogusław Sonik oświadczył, że nie ma, przy obecnie stosowanych technologiach, zagrożenia skażeniem wody, bo warstwy wodonośne znajdują się znacznie płycej niż łupki. Odwiert przechodzi przez warstwę wodonośną, jest betonowany i dopiero potem - gdy jest już szczelny - tłoczona jest woda z chemikaliami. Docierają one kilkakrotnie głębiej i nie przenikają do pośrednich warstw geologicznych. Są też w pewnym procencie odzyskiwane.

Eurodeputowany, dopytywany przez dziennikarzy o antyłupkowy lobbing odpowiedział, że zauważa coraz lepszą atmosferę wokół gazu niekonwencjonalnego. W jego ocenie, za czarnym PR-em stał rosyjski Gazprom. Niemcy szli w parze z Rosjanami, z którymi wspólnie wybudowali Gazociąg Północny. Niechętnie na łupki patrzyła też Francja zainteresowana sprzedażą, także do Polski, technologii nuklearnej, w której się specjalizuje. Bogusław Sonik stwierdził, że nastawienie Paryża zaczęło się korzystnie zmieniać, gdy pojawiły się analizy mówiące o podcinaniu konkurencyjności w energetyce.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj gaz łupkowy przegrał z ekologią
Decyzja gabinetu premiera Bojko Borysowa dotyczy regionu miast Razgrad, Dobricz, Silistra i Warna.
Z gazem łupkowym jest problem. Twierdzą, że...
Żaden odwiert z ostatniego roku nie dał jasnej odpowiedzi, czy surowca jest dostatecznie dużo, by wydobycie było opłacalne.
Gaz łupkowy już na rynku. Dobre wiadomości
Paliwo będzie pochodzić z odwiertów PGNiG w Wejherowie na Pomorzu.
unia europejska, ekologia, odwierty, gaz łupkowy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
maskaroni
83.5.195.* 2012-07-24 10:53
w naszym kraju łupki traktuje się z wielką dozą niepewności a nie jako szansę na ciekawe źródło energii. Chyba największe obawy przy wydobyciu gazu łupkowego budzą wody gruntowe.
Dużo na temat gazu łupkowego, jak i na temat wykorzystywania innych źródeł energii w Polsce można poczytać na tym blogu http://www.odnawialnecieplo.pl/
privat
82.160.5.* 2012-04-10 13:48
Francja, Niemcy, Bułgaria i inni nie chcą u siebie gazu z łupków, a rządy polskie szykują nam katastrofę http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nxO8lfWerU0 .
trebgvf
87.205.37.* 2012-04-09 19:38
Wystarczy posluzyc sie przykladem z USA i wpisac w Youtube Gasland, wowczas bedziemy uswiadomieni.
Zobacz więcej komentarzy (8)