Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. W przyszłym roku rzetelny raport na temat zasobów

0
Podziel się:

Ministerstwo Środowiska nie obawia się odpływu dużych inwestorów z polskiego rynku. Z kraju wycofali się najwięksi inwestorzy: Marathon Oil, Talisman czy Exxon.

Gaz łupkowy w Polsce. W przyszłym roku rzetelny raport na temat zasobów
(Gaz System S.A.)

- _ Powstanie na podstawie danych uzyskanych z dotychczas wykonanych odwiertów, dzięki czemu będzie to dokument wiarygodny _ - mówi wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.

Raport ma przygotować Państwowy Instytut Geologiczny. _ - Ten raport, w przeciwieństwie do wcześniejszych, będzie bazował na już wykonanych odwiertach, a nie na danych historycznych _ - zaznaczył Brodziński. Do dnia dzisiejszego - jak mówił - w Polsce wykonano 64 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków. _ W tym roku wykonano jak dotąd cztery. Zaplanowanych jest jeszcze około 20 _ - powiedział.

Brodziński nie obawia się odpływu dużych inwestorów z polskiego rynku. W ostatnich latach z Polski wycofali się najwięksi inwestorzy: Marathon Oil, Talisman czy Exxon. _ - Obecnie nie ma w Polsce niezagospodarowanych koncesji. Wielcy gracze mają swoją globalną politykę, które niekoniecznie odpowiada skali, która jest w Polsce. Trzeba się z tym pogodzić. Dla mnie najważniejsze jest przyjazne otoczenia dla inwestorów _ - powiedział.

Jak przypomniał, 1 stycznia 2015 r. ma wejść w życie nowe Prawo Geologiczne. Ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta. _ Cieszy mnie to, że ustawa ma wejść 1 stycznia 2015 r. Przez ten czas musimy się do tego przygotować - przede wszystkim wprowadzić zmiany w resorcie środowiska, pozyskać nowe etaty, rozbudować Departament Nadzoru Geologicznego. To wymaga czasu _ - zaznaczył. Dodał, że zwiększy się również przez ten czas kadra urzędów górniczych.

Jak podkreślił, dwa lata po wejściu ustawy w życie dokonana zostanie wstępna ocena, czy ona dobrze funkcjonuje, czy też trzeba ją poprawić.

Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji nowelizacja wprowadza jeden - koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Wydobycie na części obszaru objętego koncesją będzie można zacząć przed zakończeniem poszukiwań w innej części. Zachowane zostaną jednocześnie prawa nabyte dotychczasowych koncesjonariuszy.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, wprowadzone zostaną przetargi na udzielanie koncesji węglowodorowych na poszukiwanie lub rozpoznawanie i wydobywanie ze złóż dla zakwalifikowanych podmiotów. Nowe regulacje przewidują też m.in. konieczność składania przez koncesjonariuszy zabezpieczeń na wypadek, gdyby np. nie podjęli przewidzianych koncesją prac, blokując w ten sposób dostęp innych chętnych do danych złóż.

Obowiązywać ma też jedna dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej. Główne procedury środowiskowe - długie i skomplikowane - przesunięto z początku prac na ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia. Ważną nową procedurą będzie prekwalifikacja podmiotów ubiegających się o koncesje węglowodorowe z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Przepisy znowelizowanej ustawy przewidują też, że badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję.

W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld m sześc. Raport był jednak przygotowany na podstawie danych historycznych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)