Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Zieloni wnioskują o kontrolę NIK

0
Podziel się:

Jest wniosek o kontrolę NIK w sprawie koncesji na poszukiwanie złóż w Polsce.

Gaz łupkowy w Polsce. Zieloni wnioskują o kontrolę NIK
(akeg/CC/Flickr)

Zieloni złożyli wczoraj wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli procesu udzielania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. NIK przeprowadzi kontrolę jeszcze w tym roku.

- _ Zdecydowaliśmy się wnioskować do NIK o sprawdzenie, czy podczas udzielania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego zostały spełnione wszystkie wymogi związane z ochroną środowiska i ochroną zdrowia. To, co się stało w gminie Słupsk w lutym br., gdzie w żwirowni wyrzucono toksyczne odpady po szczelinowaniu bez żadnego zabezpieczenia, pokazuje, że lekceważąco traktuje się kwestię zdrowia ludzi _ - mówi Radosław Gawlik , przewodniczący partii Zieloni.

Zieloni uważają, że najpierw należało zrobić kilka próbnych odwiertów, żeby przekonać się, jak technologia szczelinowania hydraulicznego sprawdzi się w polskich warunkach. Dopiero po przeanalizowaniu ryzyka i zagrożeń związanych z tą metodą można było ich zdaniem zacząć udzielać koncesji poszukiwawczych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m156959.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fakty;i;mity;o;gazie;lupkowym;rachunki;nizsze;o;polowe,90,0,916314.html) *Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? * Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca. - _ Do listopada 2010 roku w ogóle nie przeprowadzano ocen oddziaływania na środowisko, później były one przygotowywane fakultatywnie. Cały proces udzielania koncesji odbywa się z pominięciem służb ochrony środowiska, które często nawet nie wiedziały, że mają być prowadzone odwierty na ich terenie. Nie uwzględnia się także głosu społeczności lokalnych, nie przeprowadza konsultacji społecznych _ - twierdzi Agnieszka Grzybek z partii Zieloni. –

Doświadczenia innych krajów z wydobyciem gazu łupkowego - które przywołują Zieloni - pokazują, że z technologią szczelinowania hydraulicznego wiąże się poważne ryzyko. Francja i Bułgaria wycofały się z wydobycia gazu z łupków, a w stanie Nowy Jork w USA i w Quebeku w Kanadzie wprowadzono moratorium.

Tymczasem według badań Państwowego Instytutu Geologicznego, poszukiwanie gazu łupkowego jest bezpieczne dla środowiska. _ Gleba, powietrze, woda - wszystkie przebadane przez naukowców elementy środowiska są bezpieczne przy poszukiwaniu gazu z łupków, jeśli prace są prowadzone zgodnie z wymogami prawa _ - napisał PIG w raporcie.

O gazie łupkowym w Polsce czytaj w Money.pl
Gaz łupkowy i prywatyzacja. Oto cele ministra Gaz łupkowy będzie priorytetem ministerstwa skarbu na najbliższe 5 lat. Resort postawi też na prywatyzację, powiedział jego szef Mikołaj Budzanowski.
Do trzech razy sztuka w poszukiwaniu gazu Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty, rozważa możliwość zastosowania nowych technik.
Koniec snów o gazowej potędze Polski? Wiceminister środowiska Piotr Woźniak, zapowiada, że polski raport będzie bardziej dokładny od amerykańskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)