Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gaz łupkowy w Polsce. Zieloni wnioskują o kontrolę NIK

Gaz łupkowy w Polsce. Zieloni wnioskują o kontrolę NIK

Fot. akeg/CC/Flickr

Zieloni złożyli wczoraj wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli procesu udzielania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. NIK przeprowadzi kontrolę jeszcze w tym roku.

- Zdecydowaliśmy się wnioskować do NIK o sprawdzenie, czy podczas udzielania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego zostały spełnione wszystkie wymogi związane z ochroną środowiska i ochroną zdrowia. To, co się stało w gminie Słupsk w lutym br., gdzie w żwirowni wyrzucono toksyczne odpady po szczelinowaniu bez żadnego zabezpieczenia, pokazuje, że lekceważąco traktuje się kwestię zdrowia ludzi - mówi Radosław Gawlik , przewodniczący partii Zieloni.

Zieloni uważają, że najpierw należało zrobić kilka próbnych odwiertów, żeby przekonać się, jak technologia szczelinowania hydraulicznego sprawdzi się w polskich warunkach. Dopiero po przeanalizowaniu ryzyka i zagrożeń związanych z tą metodą można było ich zdaniem zacząć udzielać koncesji poszukiwawczych.

Czytaj więcej Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca. - Do listopada 2010 roku w ogóle nie przeprowadzano ocen oddziaływania na środowisko, później były one przygotowywane fakultatywnie. Cały proces udzielania koncesji odbywa się z pominięciem służb ochrony środowiska, które często nawet nie wiedziały, że mają być prowadzone odwierty na ich terenie. Nie uwzględnia się także głosu społeczności lokalnych, nie przeprowadza konsultacji społecznych - twierdzi Agnieszka Grzybek z partii Zieloni. –

Doświadczenia innych krajów z wydobyciem gazu łupkowego - które przywołują Zieloni - pokazują, że z technologią szczelinowania hydraulicznego wiąże się poważne ryzyko. Francja i Bułgaria wycofały się z wydobycia gazu z łupków, a w stanie Nowy Jork w USA i w Quebeku w Kanadzie wprowadzono moratorium.

Tymczasem według badań Państwowego Instytutu Geologicznego, poszukiwanie gazu łupkowego jest bezpieczne dla środowiska. Gleba, powietrze, woda - wszystkie przebadane przez naukowców elementy środowiska są bezpieczne przy poszukiwaniu gazu z łupków, jeśli prace są prowadzone zgodnie z wymogami prawa - napisał PIG w raporcie.

O gazie łupkowym w Polsce czytaj w Money.pl
Gaz łupkowy i prywatyzacja. Oto cele ministra
Gaz łupkowy będzie priorytetem ministerstwa skarbu na najbliższe 5 lat. Resort postawi też na prywatyzację, powiedział jego szef Mikołaj Budzanowski.
Do trzech razy sztuka w poszukiwaniu gazu
Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty, rozważa możliwość zastosowania nowych technik.
Koniec snów o gazowej potędze Polski?
Wiceminister środowiska Piotr Woźniak, zapowiada, że polski raport będzie bardziej dokładny od amerykańskiego.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
OSAMA
78.8.156.* 2012-03-19 00:13
BŁEDNY LINK: http://www.youtube.com/watch?v=RvwEGLrATAk
OSAMA
78.8.156.* 2012-03-19 00:11
POLECAM FILM GEOLOGÓW, ZNAMWCÓW TEMATU http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_4eCf6UclR4#!
asdasd
77.255.135.* 2012-03-17 13:04
Wbić na pale tych zielonych! Tylko nam życie zatruwają hipokryci!
Zobacz więcej komentarzy (9)