Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy. Wiceminister: "Państwo powinno mieć kontrolę"

0
Podziel się:

- Dobry model to taki, który gwarantuje kontrolę państwa nad wydobyciem - uważa Główny Geolog Kraju.

Gaz łupkowy. Wiceminister: "Państwo powinno mieć kontrolę"
(Paweł Skraba/Reporter)

_ - Rząd stoi przed wyborem modelu eksploatacji gazu łupkowego. Dobry model to taki, który gwarantuje kontrolę państwa nad wydobyciem _ - uważa Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

_ - Jesteśmy przed wyborem dobrego modelu. Dobry model to taki, który obowiązuje w trzech krajach europejskich; w tych trzech, które naprawdę na dużą skalę wydobywają ropę i gaz: w Danii, Holandii i Norwegii. Tam obowiązuje model partycypacyjny; państwo jest obecne na każdej koncesji z udziałami, na każdej literalnie i jest pełnoprawnym koncesjonariuszem _ - mówił Woźniak w radiu Tok FM.

Wiceminister środowiska wyjaśniał, że w krajach tych normą jest wysoki procent udziału państwowych spółek w koncesjach. Argumentował też, że partycypacja państwa w koncesji wydobywczej zapewnia _ racjonalne gospodarowanie złożem _ i gwarantuje, że _ nic nie zostanie zmarnowane ani opóźnione, czy przyspieszone w sposób, który urąga zasadom geologii i wiertnictwa _.

W ten sposób Woźniak odniósł się do informacji _ Dziennika Gazety Prawnej _, który dotarł do szczegółów projektu ustawy o wydobywaniu i opodatkowaniu węglowodorów, przygotowywanej przez rząd. Według _ DGP _ regulacja wprowadzi niespotykane dotąd w Polsce rozwiązanie - obowiązek dzielenia się z państwem udziałami w koncesjach. Skarb Państwa ma być znaczącym uczestnikiem wszystkich licencji - ma mieć do 40 proc. udziałów w każdej z nich. Projekt zakłada też wprowadzenie podatku od wydobycia, który - według gazety - może wynieść 40 proc.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/209422.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;jest;wazna;umowa;pieciu;spolek;z;gpw,128,0,1118336.html) *Największe spółki dogadały się w sprawie... * Prezesi PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali dzisiaj na warszawskiej giełdzie umowę o współpracy w sprawie wydobycia gazu z łupków.

Wiceminister środowiska przekonywał, że _ kiedy państwo partycypuje w koncesji ma bezpośredni dostęp do wszystkich informacji, wszystkich zamierzeń i planów spółek na koncesjach wydobywczych i bierze w nich udział _. _ Wtedy stopień kontroli jest niesłychanie wysoki; jest też podział ryzyk i jest, bardzo pożyteczne zresztą, współdecydowanie _ - tłumaczył Woźniak. Dodał, że ze względu na wysokie ryzyko finansowe wierceń pożądana jest współpraca kilku firm w ramach jednej koncesji.

_ Kilka firm optuje za dzieleniem koncesji, jednak w obecnym prawie polskim oczywiście podział koncesji jest niemożliwy _ - powiedział wiceminister. Zaznaczył jednak, że współpraca przy eksploatacji złóż nie jest wykluczona. _ Firmy mogą np. związać spółkę i wtedy spółka jest koncesjonariuszem, a one udziałowcami _ - wyjaśnił.

Na początku czerwca Ministerstwo Środowiska poinformowało, że do końca bieżącego roku rozpocznie się 41 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. W rozpoznaniu zasobów tego surowca zaangażuje się pięć polskich firm: PGNiG, KGHM, PGE, Tauron i Enea, które podpisały umowę o współpracy. Z poszukiwania gazu z łupków w Polsce wycofuje się natomiast ExxonMobil. Największy amerykański koncern paliwowy uznał, że zasoby surowca są niewystarczające, by jego wydobycie było opłacalne.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy szkodliwy? Sprawdzą zagrożenia Zieloni chcieliby w całej UE zakazać szczelinowania hydraulicznego, jedynej dostępnej metody wydobycia gazu łupkowego, ze względu na szkodliwość dla środowiska i zdrowia człowieka.
Już rozpoczynają wydobycie gazu łupkowego Do 2015 roczna produkcja wyniesie 6,5 mld m sześciennych. Jest on podstawą nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego Chin.
Gaz z łupków w Polsce? Są pierwsze terminy Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenia, że realnym terminem jest przełom 2014 i 2015 roku. Wydobycie miałoby wówczas sięgnąć 0,5-1 mld metrów sześciennych.
Geolodzy obalają mity o gazie łupkowym Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu były nieszkodliwe - wynika z raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)