Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy zmniejszy bezrobocie

0
Podziel się:

W Polsce w branży gazu łupkowego może pracować łącznie około stu tysięcy ludzi.

Gaz łupkowy zmniejszy bezrobocie
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Rodzi się nowa branża, która może wkrótce zatrudnić nawet 100 tysięcy osób. Firmy pracujące przy poszukiwaniach gazu łupkowego płacą fachowcom fortunę, inwestują w sprzęt i zatrudniają na potęgę.

Na razie trudno precyzyjnie określić, ile osób może znaleźć zatrudnienie przy poszukiwaniu, a potem ewentualnej eksploatacji złóż gazu łupkowego - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Z danych firm wydobywających gaz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wynika, że średnio przy jednym wierceniu pracuje od 30 do 35 osób.

Według Pawła Poprawy z Państwowego Instytutu Geologicznego, docelowo będzie w Polsce około tysiąca odwiertów. bezpośrednio przy wydobyciu gazu może więc pracować od 30 do 35 tysięcy ludzi. Do tego dochodzi obsługa - od gastronomii i zaplecza hotelowego po specjalistyczne badania środowiskowe.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w otoczeniu przemysłu wydobywczego powstaje dwa razy więcej miejsc pracy, niż w nim samym. Oznacza to, że w Polsce w branży gazu łupkowego może pracować łącznie około stu tysięcy ludzi.

Pierwszy odwiert w celu poszukiwania gazu łupkowego w Syczynie

  • fot: PAP/Wojciech Pacewicz
  • fot: PAP/Wojciech Pacewicz
  • fot: PAP/Wojciech Pacewicz [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/pierwszy-odwiert-w-celu-poszukiwania-gazu-lupkowego-w-syczynie-g355961.html)

Wzrosło już zatrudnienie w Geofizyce Kraków, wykonującej badania sejsmiczne niezbędne do eksploatacji złoż. _ Dziennik Gazeta Prawna _ podaje najczęściej oferowane kwoty zarobków przy wydobyciu gazu łupkowego. i tak kierownik nadzoru inwestycji może zarobić 15 tysięcy złotych miesięcznie brutto, a geolog - 9 tysięcy.

Czy gaz łupkowy to szansa dla Polski? Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/naukowiec;twierdzi;ze;lupki;sa;niebezpieczne,146,0,930450.html) Łupki to bezpieczna, czysta energia? Bzdura! W USA wypadki przy wydobywaniu gazu łupkowego zdarzają się raz na sto odwiertów - powiedział zajmujący się ekologią prof. Robert W. Howarth z amerykańskiego Cornell University.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;wydobycie;gazu;lupkowego;nie;jest;zagrozone,112,0,918384.html) Pawlak nie boi się Rosjan. Wierzy w nasz gaz Nawet, jeśli część koncesji trafi do firm, które chciałyby blokować wydobycie surowca, to inni będą go skutecznie eksploatować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazowa;rewolucja;w;polsce;studza;emocje,240,0,824048.html) Gazowa rewolucja w Polsce? Studzą emocje Odwierty w poszukiwaniu gazu pojawiają się od Gdańska po Lublin. Jednak entuzjazm może osłabnąć - pisze brukselski _ European Voice _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t136276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;poszukiwanie;zloz;gazu;priorytetem,103,0,802407.html) Tusk: Poszukiwanie złóż gazu priorytetem Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie posiadania własnych złóż surowców energetycznych. Duże nadzieje wiąże z gazem łupkowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)