Notowania

gaz łupkowy w polsce
26.09.2012 19:52

Gaz łupkowy zwalnia? Będzie mniej odwiertów

Minister przyznał, że prace nad nową ustawa, regulującą kwestie wydobywania węglowodorów okazały się niesłychanie trudne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Skraba/Reporter)

Ministerstwo Środowiska spodziewa się, że do końca roku wykonanych będzie w Polsce nie więcej niż 34 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował w Sejmie na posiedzeniu podkomisji ds. energetyki główny geolog kraju i wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

_ - Spodziewaliśmy się, że do końca roku wykonanych będzie 45 wierceń. Nie spodziewamy się teraz, by było ich więcej niż 34 _ - zaznaczył Woźniak. Wyjaśnił, że wynika to z tego, że koncesjonariusze - zgodnie z prawem - przekładają roboty na koncesjach. Dodał, że jak dotąd wykonano 30 wierceń w poszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego, z czego w 7 dokonano zabiegu szczelinowania hydraulicznego.

Z kolei podczas środowego posiedzenia sejmowej stałej podkomisji ds. energetyki Woźniak powiedział, że prace nad nową ustawa, regulującą kwestie wydobywania węglowodorów okazały się niesłychanie trudne. Podkreślał, że głównym celem ustawy będzie zachęcenie inwestorów zagranicznych do inwestowania w Polsce, bo PGNiG, Orlen i Lotos - mimo ogromnego wysiłku - nie będą w stanie w takim tempie, jakby można byłoby, rozwinąć wydobycia na 111 wydanych koncesjach na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego.

Potrzebni są wiarygodni inwestorzy zagraniczni z branży i to szybko, dlatego że wydobycie gazu w Polsce powinno się rozwinąć na większą skalę na tyle wcześnie, żeby zdążyć - przed otwarciem wewnętrznego rynku energii w UE w 2014 r. - z utworzeniem w Polsce przynajmniej zrębów rynku gazu - mówił Woźniak.

_ - Inaczej znowu stracimy przewagę konkurencyjną _ - dodał. Wskazał, że na około 30 proc. 111 koncesji nie notuje się żadnej działalności inwestycyjnej, bo polski reżim prawny nie zachęca do wierceń, w odróżnieniu od prawa w krajach sąsiednich. Wiceminister powiedział też, że zobowiązania koncesyjne na poszukiwania niekonwencjonalnej ropy i gazu do 2012 r. mówią o 128 wierceniach obligatoryjnych, czyli takich, które firma musi wykonać w ramach koncesji.

Ministerstwo Środowiska wydało jak dotąd 19 spółkom 111 koncesji poszukiwawczych dla złóż niekonwencjonalnych ropy i gazu. Obecnie najwięcej koncesji - 15 - ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy sposobem na kryzys Gospodarka UE potrzebuje gazu łupkowego, by wrócić do dobrego stanu i pomóc tworzyć miejsca pracy.
Ten raport to zielone światło dla "łupków" Komisja Parlamentu Europejskiego poparła raport dotyczący wydobycia gazu łupkowego, który jest korzystny dla Polski.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz