Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz może podrożeć najwcześniej od października

0
Podziel się:

PGNiG twierdzi, że zmianę taryfy wymusza umocnienie dolara.

Gaz może podrożeć najwcześniej od października
(Materiały prasowe)

Zdaniem wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka, ewentualna zmiana taryfy na gaz, o którą wnioskuje PGNiG, może wejść w życie najwcześniej od 1 października. Ale nie jest jeszcze przesądzone, jaką decyzję podejmie URE w tej sprawie._ _

Woszczyk poinformował, że podwyżka, o którą wnioskuje PGNiG dotyczy odbiorców detalicznych i przedsiębiorstw oraz że jest zróżnicowana pomiędzy odbiorcami detalicznymi i przedsiębiorcami._ - Skala tego zróżnicowania nie jest istotna. Mówimy o wahnięciach typu 1 pkt proc. pomiędzy poszczególnymi grupami _ - powiedział wiceprezes URE w TVN CNBC._ - Na każde 10 proc. ewentualnej podwyżki, dwie trzecie ma swój udział w naszym rachunku, czyli każde 10 proc. podwyżki oznaczałoby, że nasze rachunki wzrosłyby o 6 proc. _ - dodał.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek o podwyższenie dotychczasowej taryfy gazowej 23 lipca. W ubiegłym tygodniu złożyło do URE uzupełnienie wniosku. Jak tłumaczyła spółka, między majem a lipcem kurs dolara wzrósł z około 2,8 do około 3,3 - 3,4 zł, co wpływa na cenę gazu importowanego, głównie z Rosji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/6220.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;chce;podwyzki;cen;gazu,164,0,630948.html) PGNiG chce podwyżki cen gazu

_ - Mamy do czynienia z niestabilną sytuacją co do wartości polskiej waluty w relacji do dolara, a PGNiG płaci głównie w dolarach za gaz importowany. Cena złotego do dolara ma więc niebagatelne znaczenie _ - powiedział Woszczyk._ - Zatwierdzając obecną taryfę przyjmowaliśmy dość konserwatywnie kurs dolara do złotego poniżej 3 zł, natomiast kurs ten kształtuje się powyżej 3 zł, choć od czerwca widzimy trend umacniania się złotego _ - dodał.

Jego zdaniem, wzrost kursu dolara jest wystarczającym powodem dla wniosku o zmianę taryfy, jednak nie jest przesądzone, jaką decyzję podejmie zarząd URE._ - Nie możemy bazować na chwilowym poziomie kursu złotego względem dolara czy euro. Wartości chwilowe mają niewiele wspólnego z praktyką stosowania taryfy, którą zatwierdzamy na okresy dłuższe. To nie jest taryfa jednodniowa _- powiedział wiceprezes URE.

Woszczyk zwrócił uwagę na fakt, że drugi czynnik, jaki URE brała pod uwagę przy zatwierdzaniu obecnej taryfy na gaz, czyli cena ropy, jest korzystna dla PGNiG_ - Zakładaliśmy wzrost cen baryłki ropy na rynkach światowych, bo w sposób pośredni ta cena decyduje o poziomie kosztów importu gazu przez PGNiG. Zakładaliśmy trend wzrostowy nawet do poziomu powyżej 80 dolarów za baryłkę, natomiast cena jest cały czas poniżej tego poziomu _ - powiedział Woszczyk.

TRUDNE ROZMOWY O CENIE GAZU

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)