Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Gaz z Norwegii?

0
Podziel się:

Czy w Polsce pojawi sie gaz z Norwegii? Istnieje taka szansa, choć jeszcze zbyt wcześnie o tym wyrokować, gdyż premierzy obu krajów przeprowadzili zaledwie na ten temat rozmowę telefoniczną. Konkretów można się spodziewać podczas planowanej wizyty premiera Jensa Stoltenberga.

Czy w Polsce pojawi sie gaz z Norwegii? Istnieje taka szansa, choć jeszcze zbyt wcześnie o tym wyrokować, gdyż premierzy obu krajów przeprowadzili zaledwie na ten temat rozmowę telefoniczną. Konkretów można się spodziewać podczas planowanej wizyty premiera Jensa *Stoltenberga*.

W rozmowie telefonicznej prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński i premier Norwegii Jens Stoltenberg potwierdzili wolę współpracy w zakresie dostaw norweskiego gazu do Polski.

Szef polskiego rządu podziękował również rozmówcy za pomoc Polsce w postaci Norweskiego Mechanizmu Finansowego – instrumentu finansowego przeznaczonego dla nowych państw Unii Europejskiej. Środki te mają za zadanie zmniejszenie różnic społecznych i gospodarczych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wspieranie nowych krajów członkowskich.

Na zakończenie rozmowy premier Stoltenberg przyjął zaproszenie premiera Kaczyńskiego do złożenia wizyty w Polsce. Na razie jednk nie ustalono dokładnego terminu wizyty.

Ropę naftową odkryto niedaleko wybrzeży Norwegii w późnych latach 60-tych. Norwegia jest siódmym co do wielkości na świecie krajem produkującym paliwa oraz trzecim eksporterem ropy naftowej. Jest także najważniejszym źródłem gazu ziemnego dla Europy Zachodniej. Działalność związana z ropą znajduje się na szczycie listy norweskiego eksportu. W 2003 roku eksport ropy naftowej i gazu ziemnego wyniósł w Norwegii ponad 40% całkowitego eksportu krajowych dóbr i usług.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)