Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosi nie popłynie do Europy przez Ukrainę?

0
Podziel się:

Ukraina jest najważniejszym krajem tranzytu surowca z Rosji do państw Unii Europejskiej.

Gaz z Rosi nie popłynie do Europy przez Ukrainę?
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Premier Ukrainy Mykoła Azarow zapewnił, że nie będzie problemu, jeśli rosyjski koncern Gazprom zrezygnuje całkowicie z tranzytu gazu ukraińskimi gazociągami. O takiej możliwości mówił rzecznik rosyjskiego Gazpromu.

_ - Przestańmy dramatyzować; Ukraina będzie w stanie znaleźć wyjście z tej sytuacji _ - mówił premier Azarow, cytowany przez Interfax Ukraina. O możliwości całkowitego wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po wybudowaniu gazociągu South Stream, mówił wczoraj dziennikarzom rzecznik rosyjskiego koncernu Gazprom Sergiej Kuprianow.

- _ Jeśli w Rosji wszystko jest aż tak dobrze, taka doskonała sytuacja, to proszę bardzo. Wydzielcie 20 miliardów euro i budujcie nowe gazociągi. Macie możliwość wykorzystywania wspólnego niegdyś w czasach byłego ZSRR systemu, ale jeśli chcecie stracić te 20 miliardów euro na nie wiadomo co, to niech was Bóg błogosławi _ - oznajmił ukraiński premier.

O tym, że Rosja ma zamiar zrezygnować z przesyłania gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej, mówił dzień wcześniej przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

_ - Po realizacji wszystkich zaplanowanych przez Gazprom projektów transportowania gazu - South Streamu i Nord Streamu - znaczenie Ukrainy jako państwa tranzytowego dla eksportu rosyjskiego gazu będzie równe zeru _ - oświadczył.

Gazprom chce do 2015 roku uruchomić rurociąg South Stream, dzięki któremu gaz rosyjski popłynie z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii i innych krajów Europy Południowej, a więc z pominięciem Ukrainy, która jest obecnie najważniejszym krajem tranzytu surowca z Rosji do państw Unii Europejskiej.

Wypowiedź Kuprianowa pojawiła się tuż po spotkaniu prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, w czasie którego ustalono, że South Stream powinien mieć maksymalną przepustowość. Rosyjski koncern wcześniej zapowiadał, że rurociąg przez Morze Czarne będzie mógł transportować nawet 63 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;zlozylo;pozew;przeciwko;gazpromowi,7,0,1029639.html) *Nie chcą takich cen. Pozew przeciw gigantowi * Przedmiotem pozwu jest zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym. Poza tym, w listopadzie ubiegłego roku Gazprom oddał do użytku pierwszą nitkę gazociągu Nord Stream, którym z Rosji przez Bałtyk do Niemiec może płynąć około 27 miliardów metrów sześciennych paliwa rocznie. Po uruchomieniu drugiej nitki - już w przyszłym roku -będzie to w sumie ponad 50 miliardów metrów sześciennych. Tym samym możliwości South Stream i Nord Stream będą porównywalne z tymi, jakie ma sieć tranzytowych gazociągów ukraińskich.

W 2011 roku Gazprom przesłał przez nią 104 miliardów metrów sześciennych paliwa. Według źródeł Interfax Ukraina, w ostatnich tygodniach tranzyt ten spadł jednak o 17 procent. Kijów i Moskwa od dłuższego czasu prowadzą spór o cenę rosyjskiego gazu, która - zdaniem Ukrainy - jest stanowczo za wysoka. Ukraiński premier oświadczył niedawno, że przemysłowi odbiorcy gazu w jego kraju płacą 560 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa.

20 lutego podczas spotkania z Azarowem w Kijowie przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin potwierdził, że cena gazu dla Ukrainy będzie niższa, jeśli zdecyduje się ona na wejście do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Wcześniej Moskwa dawała do zrozumienia, że może obniżyć stawki płacone za błękitne paliwo przez Ukraińców, jednak pod warunkiem przekazania jej kontroli nad ukraińskimi gazociągami. W styczniu ukraińskie władze zapowiedziały, że ze względu na brak zgody Rosjan na obniżkę cen zmuszone są ograniczyć jego odbiór o połowę. Zamiast przewidzianych w umowach 52 miliardów metrów sześciennych paliwa w bieżącym roku Kijów kupi od Moskwy tylko 27 miliardów - poinformowano.

Czytaj więcej o dostawach gazu
Uwolnienie cen gazu dla przemysłu najwcześniej za rok PGNiG przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.
Ceny gazu spadną? Rosja stawia warunki Najpierw zmniejszono o połowę ilość gazu dostarczanego z Rosji. Teraz chcą zmienić umowy.
Gaz z Rosji płynie, ale są problemy techniczne Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu, występuje jednak obiektywny problem wystarczającej ilości tego surowca - uważa komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)