Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji. Ukraina chce otrzymać dwa miliardy dolarów kredytu

0
Podziel się:

Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania.

Gaz z Rosji. Ukraina chce otrzymać dwa miliardy dolarów kredytu
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania - podał dziennik Kommiersant-Ukraina.

Według informacji dziennika, do tej pory Kijów mówił, że wpompuje do podziemnych magazynów gazu tylko niezbędne dla Ukrainy 14 mld m sześć. gazu. Gazprom z kolei żądał, aby było to 19 mld m sześć., które zagwarantowałyby pewny transport paliwa do krajów UE. Ukraina zaproponowała rosyjskiemu monopoliście gazowemu dwa warianty rozwiązania tej kwestii.

Pierwszy; Ukraina może pozwolić na przechowywanie surowca w podziemnych magazynach gazu rezerwową ilość paliwa bez pobierania opłat. Drugi wariant to taki, że Ukraina kupi ilość gazu, o której mówi Gazprom, jednak pod warunkiem, że Gazprombank udzieli jej kredytu bez oprocentowania na zakup paliwa i przedłuży termin spłat otrzymanych wcześniej pożyczek.

Z pierwszej propozycji Gazprom już zrezygnował. Zastanawia się natomiast nad drugim wariantem. Na zakup 5 mld m sześć. gazu trzeba będzie mieć około 2 mld dolarów. Kredyt na taką kwotę Gazprombank udzielił NAK Naftogaz Ukrainy rok temu. Jednak z tą różnicą, że jego roczne oprocentowanie wynosiło 8,5 proc. Termin spłaty tej pożyczki upłynął 24 czerwca 2013 roku. _ Kommiersant-Ukraina _ zaznacza, że Rosjanie zgodzili się na przedłużenie terminu spłaty tego kredytu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińcy nie chcą oddać Rosji magistrali Prawie 60 procent mieszkańców Ukrainy jest zdania, że ukraińska sieć transportu gazowego powinna zostać w posiadaniu państwa .
Rosja nie przepuści Ukrainie. Jest zbyt ważna Dla Rosji kluczowe jest zabezpieczenie najtańszych dróg transportu, które wiodą przez Ukrainę i dlatego stara się o kontrolę ukraińskiego systemu gazociągów tranzytowych.
Ukraina nie chce zapłacić miliardowej kary Ukraina nie zapłaci 7 miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz, a w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować ten surowiec z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)