Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji. Ukraina nie zapłaci kary Gazpromowi

0
Podziel się:

Ukraina nie zapłaci 7 miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz, a w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować ten surowiec z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację.

Gaz z Rosji. Ukraina nie zapłaci kary Gazpromowi
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)
bFeMrosB

Ukraina nie zapłaci 7 miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz, a w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować ten surowiec z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację - oświadczył minister energetyki Eduard Stawycki.

_ - Odpowiedzieliśmy (rosyjskiemu Gazpromowi), że nie uważamy za uzasadnione opłacanie rachunku w wysokości 7 miliardów dolarów, ponieważ nie ma ku temu żadnych podstaw _ - powiedział minister podkreślając, że Ukraina wypełnia wszystkie warunki umowy gazowej z Rosją.

Stawycki poinformował, że obecnie prowadzone są rozmowy o dostawach gazu z państw UE przez Węgry i Słowację. _ - Ze Słowacją uzgadniamy dziś kwestie techniczne, a z Węgrami mamy już praktycznie wszystko ustalone _ - zaznaczył minister.

bFeMrosD

Pod koniec stycznia państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy poinformowała, że Gazprom domaga się od niej zapłacenia 7 miliardów dolarów kary za to, że nie kupuje ona takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach. Naftohaz odpowiedział, iż uprzedził rosyjskich partnerów o planach zmniejszenia odbioru surowca.

Od 1 listopada 2012 roku Ukraina otrzymuje gaz od niemieckiego koncernu RWE. Do końca 2013 roku Kijów chce nabyć od tego dostawcy około 8 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa. Cena gazu dostarczanego z Niemiec przez Polskę wynosi około 360 dolarów za 1000 metrów sześciennych, podczas gdy za taką samą ilość rosyjskiego gazu Ukraina płaci ponad 430 USD.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozycja Gazpromu w Europie upada. Dlaczego? Gazprom żąda zapłaty 7 mld dolarów od ukraińskiego Naftohazu za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.
Chcą od nich 7 mld dolarów. Prawnicy szykują... Ukraińscy prawnicy przygotowują odpowiedź w sprawie żądania przez Gazprom kwoty w wysokości 7 mld dolarów.
Domagają się 7 mld dol. To zemsta Moskwy To rachunek jaki wystawił rosyjski Gazprom państwowej spółce Ukrainy za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.
bFeMrote
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)